Život a strojky z dob Františka Josefa I. přibližně nová výstava – Týden.cz
27.06.2012 11:32
Dětský svět za císaře pána, automatofony i“ sportsman „v zemích českých přiblíží nový výstavní cyklus Národního muzea Monarchie nebo Jak se žilo za císaře pána ? Jednotlivé výstavy se uskuteční na různých místech Prahy. Jako první přivítá návštěvníky výstava Kouzelné hrací strojky , který začíná již v pátek v Českém muzeu hudby. K vidění tu bude více než padesát mechanických hudebních nástrojů a řadu dalších dobových zajímavostí.
Z období, kdy Byli české země začleněna do habsburské monarchie, přiblíží série chystaných výstav dobu vlády Františka Josefa I., tedy roky 1848-1916, období překotného hospodářských, sociálních a politických změnách. Návštěvníci získají obsáhlé pohled na zajímavé a rozporuplné období našich dějin, slibuji organizátoři. Jednotlivé výstavy budou zaměřený na politiku, právo, soudnictví, armádu, finance, dopravu, společenský život, bydlení, zdraví, hygienu, jídlo, odívání, zábavu, sport, vzdělání, kulturu, víru či média.
A tak se budou moci zájemci například od září poučit v Národní památník na Vítkově na Opavsku o Sportech v zemích českých, měsíc potu je potěší expozice s názvem krmena – jídlo – žrádlo instalována v Národopisné muzeu – Musaion v Kinského zahradě. Po stopě Karla Maye se vydají od 25. října v Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. V nové muzejní budovy budou otevřeny 23. listopadu hned tři výstavy nazvané Monarchie 1848-1916 , Dětský svět za císaře pána a Člověk v monarchii a fotografii .
Hrací hodiny i náhrobní figury
První část nového výstavního cyklu představuje příběhy mechanických hudebních nástrojů, takzvaných automatofonů. Vystaven je bude přes šest desítek když tomu padesát doprovodných exponátů z Evropy a USA rozdělených podle základních typu. Budou mezi nimi zvonková hry, hrací hodiny, varhanní stroje, flašinetu a kolovraty. Některé z nich si budou moci návštěvníci vyzkoušet.
V současné době představuje Národní muzeum z české historie v lapidárně poklady jagellonské gotiky. Návštěvníci výstavy Europa Jagellonica a česká plastika z let 1450-1530 MOHOU obdivovat například Nejstarší plastiku z Karlova mostu, náhrobní figuru rytíře z kláštera sv. Jiří na pražském hradě, mistrovská díla Matěje rejska, sochu sv. Barbory nebo výzdoba články z kutnohorského chrámu.