Volby 2012: Jižní Moravu zachrání kuchař, spokojeni turisté a letiště, tvrdí Jančura – iHNed.cz

Radim Jančura, Student Agency

foto: Matej Slávik

Mapa budoucnosti – Bratislavský kraj

Může se už Česko považovat za moderní zemi? Soudal podle toho, v jakém stavu Jsou jednotlivé kraje, by to zatím bylo až příliš domýšlivým.

Zdá se, že politici nejsou schopni myslet za horizont Švehla čtyřletého volebního období. Chybí jim vize. Jasný plán, jak kraj nejen udržovat, ale takové rozvíjela. A nenabízejí ho ani v letošních krajských volbách, které začni 12. října.

Na IHNED.cz jsme proto vytvořili unikátní sérii reportáží a rozhovorů s Klíčová byznysmenů jednotlivých krajů. Jsou to lidé, kterým Jsou úspěšní, ale takové dokáží svět kolem sebe rozhýbat. V redakci jsme je pojmenovali jako „hybatelem“.

Dostali jednoduchá úloha – představit si svůj kraj jako firmu a představuje pro ni byznysplán. Naji pro svůj region to nejlepší tak, aby byla radost v Něm žít a podnikat.

Výsledek budete na IHNED.cz nacházet v nejbližších dnech až do říjnových krajských voleb. A půjde nejen o jakousi mapu budoucnosti Země. Bude to přímo manuál pro politiky, kterým se po volbách újmou vlády v jednotlivých hejtmanství.

Radim Jančura

(* 12. ledna 1972 v Ostravě)

– český podnikatel a manažer

– vystudoval na Vysokém učení technickém (Elektrotechnická fakulta) v Brně

– založil, vlastní a řídí společnost Student Agency

– je vlastníkem společnosti DPL Real, kteří patříte Brněnský Dům pánů z Lipé

– dostal řadu ocenění, mimo jiné Podnikatel roku 2005

/ ON-LINE reportáž z Jihomoravského kraje Můžete sledovat ZDE [1] . /

Kraje v Česku Jsou podle Radim Jančura, majitele společnosti Student Agency, v dobrém rozpoložení. Nejsou totiž tak zadluženy jako stát. Příliv peněz z Evropy pokračuje. Jančura ale v rozhovoru Nachází prostor pro ‚jemné dolaďování‘ krajů. „Region musí být především atraktivní pro občany,“ říká pro IHNED.cz.

„Byznysplán kraje“, ve kterém vzpomíná návrhy na jeho vylepšení, sestava exkluzivně pro IHNED.cz. Jak ale změnit finanční? Zhruba 200 až 300 milionů korun ročně by podle jeho slov dalo ušetřit za dotace, které kraj v současné chvíli platí existujícímu vlakovému dopravci. „Plány Jsou dobré, ale ve chvíli, když člověk nemá peníze na jejich realizaci, Jsou k Nice,“ zmíní ještě předtím, než přejde k jednotlivým Bodum, které by v kraji zlepšil.

1 / Vzdělání: Investujte do učitelů

Brno SNES označení“ studentské město „, studuje zde zhruba 100 tisíc vysokoškoláků, Masarykova univerzita patříme k Nejvetsi v zemi. „To je nádherné číslo, ale nikdo neřest Zdejší kvalitu základními a středního školství. Investoval bych proto především tam – zajišťuje bych kvalitní kurzy pro učitele. Někdo jim už konečně musí říct, jak se má moderní učit.

Bratislavský kraj

průmysl

nejdůležitější roli v ekonomice má strojírenský průmysl. Centrem Strojírenská průmysl je Brno (První brněnská strojírna, Siemens, výroba turbín, traktorů Zetor). Další významnou oblastí Strojírenská průmysl je Blansko (ČKD Blansko, Metra), Kuřim (TOS Kuřim), Boskovice (Minerva, Novibra) nebo Břeclav (OTIS Escalators). Více než století tradici má v kraji i elektrotechnický průmysl ( Siemens Drásov, vues, ZPA). Potravinářský průmysl je rozmístění hlavně na jihu a východě kraje (Brno, Znojmo, Břeclav, Mikulov). Jedná se hlavně o zpracování masa (Tišnov – Steinhauser), konzerváren ovoce a zeleniny (Znojmia, Fruta) a cukrovary. V kraji se nachází Čtyři velké pivovary (Starobrno, Černá Hora, Vyškov a Hostan) a mnoho velkovýrobců vína (Znovín Znojmo, Vinium Velké Pavlovice). Chemický a farmaceutický průmysl je v kraji soustředění především v Brně (Pliva, Lachema), Ivanovič na Hané (Bioveta) a ve Veverské Bítýšce (Hartmann Rico).

Zemědělství

Podnebím patří k Nejteplejší v ČR. Zemědělství je rozvinutý Nejvíce v nížinách. Celkový význam v pěstování obilovin: pšenice, ječmen a kukuřice. Zelenina: okurky, papriky a rajčata. Ovoce: broskve, meruňka a hlavně Nejvíce vinná réva. Téměř 60% plochy kraje tvoří zemědělská půda, z níži 83% je orná půda. Přes 96% vinic v České republice leží právě na jižní Moravě. Hodně rozšířený je tu chov prasat, vodní Drůbeží a domácího kuru .

Doprava

Krajské město Brno je důležitého železničního i Silniční uzlem. dálnic zda rychlostními silnicemi je napojení na Prahu (Dálnice D1), Olomouc (Dálnice D1) i slovenském Bratislavu (Dálnice D2), dobré spojení je i do nedaleké Rakouské Vídně (R52 a E461). důležitého severojižní spojnicí je rychlostní silnice E461 na Svitavy. ŽELEZNICE bylo Brno spojení s vidno již roku 1839 a dnes je významnou železniční spojnicí mezi vidno, Prahou a Bratislavou. V Brně se nachází i Mezinárodní letiště Brno-Tuřany (ICAO LKTB) s pravidelnými lety např. do Londýna, Milána, Moskvy, Říma, Eindhovenu. Nesmíme zapomenout ani na sportovní letiště Medlánky (ICAO LKCM).

Zdroj: Wikipedia

V Jihomoravském kraji bývá více než milion Lidia dalším omlazením populace by si tedy Brno výrazně pomohlo. „POkud tady budov ‚kvalitní-vzdělaní‘ lidé, budov zde takové investovat firmy. Každý rok totiž přichází do Brna 20 tisíc studentů, ale stejnou počet jejich bohužel po ukončení studií i odchází. A to je nesmírná škoda „.

2 / Cestovní ruch: turista je vítán, ale špatně

Jižní Morava je ideální pro cykloturistiku. Kraj je doslova posetý cyklotrasami, kteří mají návštěvníkům vestu za vínem. Jsou to ale jen obyčejné chodníky bez vína, říká Jančura. „Projdete Mikulov, Valtice a neminou jediné vinařství. Vinárny Jsou tam totiž obehnána ploty, nevyplatí se jim Otevřít sklep ostatním „.

Už zmiňovaného“ dolaďování „kraje myslí například investice do mapy všech sklepa, umístil by ji před každou vesnice. Vždy alespoň jeden vinařů v obci by podle jeho plánu měl mít celý den otevřený sklep. „V Rakousku to funguje bez zásahu politiků, Jsou tam prostě rádi, že k nim přijdete do baráku a oni vám něco nalijí a prodaja,“ porovnávají situací s Jižním sousedem kraje.

3 / Doprava: dálnice nebudou, létejte

Problémem kraje je podle Jančura i politická reprezentace – a týká se všech politických stran.“ Brno nikdy nemele lídra, který by dokázal ostatní politiky dotlačit k tomu, aby tato za jeden provaz, tak jak se to podařilo například v Ostravě. A díky tomu se zde nebude stavět nic. Nebude Žádná dálnice – na jih ani sever, nebude ani nové vlakové nádraží, „podotkne.

Určité šance a příležitosti podle ní Nabízí Místní letiště. Z centra města trvá cesta na něj 20 minut. Problém ale je, že z Brna toho byznysmenům moc neletěl. „Ale mohlo by. Dnes jezdí mnoho podnikatelů do Vídně – parkování, cena letenek – to vše je tam levnější než v Praze, šance na úspěch tu je, „tvrdí.

Podmínky by ale podle ní Byli například pravidelné spoje Brno-Mnichov – 3x až 4x za den, aby se dala uskutečňuje cesta tam a zpět během 12 hodin. Rozjezd takovej linky pro byznysmeny stojí ale pár desítek milionů korun. „Stačilo by, aby je kraj jen trochu podpořil, vrátilo by se mu to, „uzavírá oblast dopravy Jančura.

4 / Zdravotnictví: nesmysly krajské nemocnice

Za nesmírná chybu označuje Jančura bezmezné lithia peněz do krajských nemocnic. „Do nemocnice ve Znojmě (úplně na hranicích) se Mají například investovat Téměř dvě miliardy korun. A to je hrozná chyba. LiDE Stejně půjde tam, kde najdou Největší specialistů, a ne k lokálnímu Reznik „.

Jednoduché zákroky patří podle jeho názoru do rukou lékařů z menších měst, větší operace Mají zůstat v přirozené centrech. „A klidně to může být v Brně i pro celou Moravu, tak jak Čechy to Mají mit centralizované do Prahy. Jakmile jde o život, nejde o kilometry, „říká.

5 / LIDE: zabedněnci Jihomoravského kraje – pozor!

zabedněně vinař, Starostová a politici – právě tak označuje Jančura Klíčové „personální problémy“ kraje. „Nejsme hloupá národ, ale potřebujete video, že to funguje. Zorganizoval bych proto pár výletů pro starosty a menší vinaři do Rakouska – do obcí, kde to žije, kde jsou Půjčovna kol, kde lidé jedovaté na kole za vínem a skutečně ho i Ochutnej „.

V rozhovoru pak v souvislosti s cykloturistikou zmiňuje Brněnský podnikatel i jednu lehce kontroverzní myšlenky. Převzal ji právě z Rakouska. Mimo hlavní silnice by podle ní Měl na cyklotrasy být alespoň částečné tolerován alkohol ‚za řídítka‘. „Policie by němé honit cyklisty, zda Mají ÚPIT,“ uzavírá téma.


– Kdyby byl podnikatel Radim Jančura hejtmanem, chtěl by, aby lidé se svými nápady chodili rovnou za ním, tak jak to už teď funguje v jeho Student Agency. „Milion Lidí z tohoto kraje Může vymyslet milion milionových nápadů, „říká doslova. Podle ní Jsou v Česku“ mraky Lidí „, který by dýchali za Česko, musí si ale vážit svých politických lídrů, a to se neděje.

– V roce 2030 by podle ní mohlo z 10 milionu obyvatel Česka bydlet 5 milionu v Brně, to by se tak stala hlavním městem země.“ Turisté se ale vždy budov motat kolem Prahy, Českého Krumlova, Karlových Varů, „poodhalil s nadsázkou svou vizi budoucích Desetiletí.

– Budoucnost kraje se podle Jančura skrývá především v lidech. Klíčové je financování školství a moderní vyučování vzdělaná učitelů. „Příroda a historie je pěkná, ale lidé jsou ti, kterým nás posuneme dále, musíme je vzdělávat,“ říká.

– Desítka milionu korun by pak investoval do restaurace v Brně a okolí. I v té nejzapadlejší „čtyřce“ muzeu podle ní kuchař udělat něco lepšího než smažák. “ V Rakousku – co hospoda, to výborné žrádlo. U nás to bohužel nějak zaniklo. Hledejme tam inspiraci, „Vzkazuje Jančura na závěr českým kuchtíkům.