„amazonské stěnu“ sestavenou ze sladkovodních akvárií vybudovali v pražském Mořský svět na holešovickém Výstavišti právě proto, aby si zajímavé ryby pro nás exotických řek mohli návštěvníci prohlédnout zblízka. A vystavené druhy nenech nikoho na pochybách, že takovej koupání v jihoamerických řekách muze byt mnoho dobrodružné: Můžete tam potkat spoustu ostré rybí zuby, trny a dokonce inkasuje elektrický výboj.
nevystavujte tu zrovna exempláři velikosti, v jaké je po světě loví Jakub Vágner, ale pro představu jsou i Tyto mladičké a zatím poměrně malé ryby z bezprostřední blízkosti dostatečně ilustrativní. Když povyrostou, stěhují se z relativně malého akvária do velké Strakonice nádrže se sladkou vodou.
Právě v té už nějaký čas žije například gurama Pepa se svými dvěma partnerkami (jeho příběh si muzete Přečíst zde [1] ), slušně vzrostlé Pang i Arowana či skupinka karet. Možnost jejich pozorování z bezprostřední blízkosti je opravdu zážitek, co teprve, když jim z bezpečné vzdálenosti hodíte na místě zakoupené granulované krmivo.
Jaké chovatelské lahůdky najdete na amazonské stěna
Podle chovatele Jana Vokurka je z těchto sladkovodních ryb asi nejzajímavějším exponátem paúhoř elektrický, který svou kořist dokáže omráčit elektrickým výbojem. „Je schopen vygenerovat výboj s napětím až 600 V, takže pokud se vás ve vodě dotkne, muzea vás omráčit. Už proto, že by zvládli omráčit i koně.“ Co nám vzápětí potvrdil jeho kolega, mladý silný chlapec, ošetřovatel Jiří Jarolím, kterému se právě v ten den „poštěstilo“ elektrický dotek okusit: „Jednou stačilo.“
Zblízka si prohlédnete i ružichy tatauaia, které už od pohledu nenech nikoho na pochybách, jak Jsou dravé. Jan Vokurka jim důvěry říká zubajdy a dodává: „Jakub Vágner samozřejmě loví větší, ale i ty naše každý měsíc povyrostou o Několik centimetrů.“
I sladkovodní Ráje, správně trnucha, at už Leopoldovo nebe amazonský, muze byt nebezpečný. „Může vám například nohu propíchnout jedovým trnem. Ale nemyslete si, že útočí, to ne, od té ryby to je Její obrana,“ vsadí se na stranu nádherných ryb Jan Vokurka, který je sám aktivní potápěč.
V dalším akváriu Můžete obdivovat hadohlavce, masožravých rybu s obrovskou silou v ústech, který Sežer každou rybu, kterým se v jejím okolí ocitne, což je dostatečně evidentní iz našeho videa.
Arowana, at už brazilské, australské či asijské, Jsou taky pěkně dravé a potravu dokážou spolknout takovou rychlostí, že držet ji v ruce, nestihnete ani zareagovat. Tato dračí ryba, jak se jí takové říká, je v Asii až fanaticky zbožňovaná, lidé věří, že jim Může přinese bohatství (více zde [2] ).
A takoví kostlíni, dorůstající až dva a půl až tři metry délky, mají dokonce hlavu podobnou hlavě krokodýla. Dobře si je budete pamatovat právě z fotografií Jakub Vágner, který těchto obřích ryb ulovil už Několik (jeho úlovek z loňského srpna si muzete prohlédnout zde [3] ). Focení kostlínovi nevadí, bez vody se neudusil, protože ví dýchat i atmosférický kyslík.
Až vyroste, stěhují se do středové nádrže nebe Jiné zoo
Velikosti Tech rekordní ulovených kusů se Tyto Nepřibližuj ani náhodou, ale na svůj Rusty Mají dost času. A zatím i dost místa. „Když začne své akvárium Přerušte, kontaktujeme jiné zoologické zahrady a přemístíme je do nového bydlení. A nebe jen o pár metrů do naší STŘEDOVÉ nádrže, kde máme spojené tři kontinenty v jednom,“ vysvětluje chovatel.
Je to tak, ve STŘEDOVÉ nádrži spolu vzácnou soužijí ryby a želvy tři kontinenty. Třeba Asijská Pang i jihoamerická Arowana, jehož dokáže vyskočit až metr nad hladinu. Dokonce i pirát, které sice Mají špatnou pověst, ale neútočí. „Jsou to pirát plodožravé,“ usmívá se chovatel, „a tento druh dravý není.“
V každém případě ale krmte ryby a želvy ve STŘEDOVÉ nádrži opatrně, pokud si to tedy chcete zkusit a koupit si pro ně na místě dávku krmení. „Radím krmení házet, ne strkat ruce s ním nad hladinu. Také nádherná kareta, vzácného sladkovodní želva, umí odštípnout bříško prstu,“ varuje s úsměvem Jan Vokurka.