Stát se pytláky je jednoduché. Stačí neohlásí srážky se zvěří – Kroměřížsku deník
![poražených zvířat, kterým se dostala pod kola automobilů, Musí putovat do nejbližší kafilérie. poražených zvířat, kterým se dostala pod kola automobilů, Musí putovat do nejbližší kafilérie.](http://g.denik.cz/31/21/srna_u_denik_clanek_solo_1__denik-380.jpg)
poražených zvířat, kterým se dostala pod kola automobilů, Musí putovat do nejbližší kafilérie. Autor: Foto: Policie ČR
dnes 17:00
Kroměříž – Lovecká sezóna myslivcem právě začíná. Připravuj se na ni celý rok, o zvěř se totiž musí starat neustále: stavět krmítka, doplňovat krmivo, chránit ji před predátoři.
Přes rok se takové zvěř sčítá. Na základě odhadů se pak určí kmenového stavu, tedy kolik je v revíru celkem zvěře a kolik se jí Může výlov.
Myslivce se snaží lovit takové nemocné kusy, tato pravidla však nerespektují pytláci. Srčí, dance, Zaječí nebe kančí maso není úplně levnou záležitostí, pytláctví se tak stává i na Kroměřížsku velmi dobrým byznysem.
ulovené zvěře přitom ve většině případech putuje na prodej do restaurací, jejichž majitelé tak maso koupí mnohem levnější.
pytláctví se občas objeví například v okolí Rusava. Podle tamního PŘEDSEDY Myslivecká sdružení Pavla Sedláka je však Těžké vyčíslit, kolik kusů zvěře bývá Nelegální ulovených: při činu se nikoho chytit nepodařilo.
„Občas nám někdo řekne, že slyším výstřel av lese najdeme Třeba vyjeté stopy po terénním autě, v takovej případech se může jednat o pytláctví,“ vysvětlil Sedlák .
Každý svůj výstřel ze zbraně zde myslivci pečlivě evidují, mají tedy přehled kdy, kde a kdo střílel. Podle Sedlák pytláci jezdí Většinou terénními auty, lov je tak pro ně pohodlnější. „Školy zvěř, hned ji naloží do auta a odejdou. Je to nejrychlejší Způsob pytláctví,“ Pops předseda.
Maso pak končí v restauracích, podle Sedláka si ale pytláky neuvědomujeme škodu, kterého napáchal.
„Zverina sama o sobě není zas až tak drahá, samozřejmě se na tom Vydělat dá. Chovatelská hodnota je ale daleko vyšší. Trofejová zvěř Může mit hodnotu až tři sta tisíc korun, „zdůraznil Sedlák.
V okolí Střílek Melia myslivci velký problém s pytláctvím zhruba před deseti lety, nyní jen občas nacházejí v polích vyjeté koleje od aut. Lovecký hospodařit Otakar Foltýn, který se tetou práci věnuje už čtyřicet let, se s nimi dokonce i osobně šechny.
„Není o co stát, tehdä mi hrozily a opravdu to nebylo příjemné setkání. Momentálně ale naštěstí zadních aktuálním informacím o pytláctví nemám,“ Řekl Foltýn.
zvěře je podle ní ale letos málo, možná proto ubylo i pytláky. Hospodařit však upozorňuje, že za pytláctví je považován i neohlášených setkat auta se zvěří.
„Srnčí je letos málo a ta je hodně zadáním. O pytláctví se ale jedná iv případě, že někdo srazí zvěř autem a nenahlásí to na policii nebe hospodáře, „zdůraznil Foltýn. Pytláci podle ní dnes k lovu využívají nejmodernější techniku.
„Mají speciální zbraně, tlumiče, noční vidění. Některých pytláci loví jen pro zábavu, jiní pak maso prodávají restauratérům,“ doplnil hospodárně.
Jeho ratajský Myslivecký kolega Karel Mrhálek našel v lese ztíženého kůži ze srnci loni. Letos se s podobným případem ještě nesetkal.
„pytláctví zvěř jsme letos naštěstí nenašli, ale Podezřelý koleje v poli jsou, takže se pytláci a to samozřejmě hlavně v noci,“ uzavírá Mrhálek.
Autor: Soňa Lickovy [1]
Pošlete odkaz přátelům
Diskuse
Do diskuze nikdo nevložil žádný příspěvek
References
- ^ Soňa Lickovy ( kromerizsky.denik.cz)