Robinove problémy s nečistotností – zapálený měchýř a vysoké pH – SME.sk
Ještě během léčby jeho endoparazitóz se Robin pár krát vyčurat do svého pelechu a na postel. Původně jsem myslel, že to souvisí s jeho aktuálním zdravotním stavem. Jelikož jsem ale pravidelně chodil na kliniku se vzorkem trusu na koprológiu a po léky, sebral jsem začátkem října i jeho, aby se udělalo vyšetření moči a vyloučili se komplikace.
Nečistotnost kočky, čili špinění mimo toaletu, je vždy komunikace směrem k nám lidem. Je to způsob, jak nám říct, že něco není tak, jak by mělo a to buď po psychické nebo fyzické stránce. Proto kočku za takové chování NIKDY jiné povahy . Naopak, snažíme se odhalit příčinu jejího chování a za pomoci odborníků (veterinář, odborník na poruchy chování zvířat).
Rozlišovat třeba i značkování u nekastrovaných / nesterilizovaný kočky [3] a močení mimo toaletu.
Za normálních okolností jsou kočky vždy velmi čistotné a důsledně dodržují hygienické návyky [4] . Jejich porušení je vždy známkou problému, který je třeba řešit.
10.10.2011 Robinko absolvoval katetrizaci, biochemickou analýzu moči a vzorek byla poslána i na švu na bakteriologické vyšetření. Kompletní výsledky byly o pár dní, ale už ty částečné nezněly vůbec dobře.
Bohužel se zjistil zánět, dostal ATB, urinární dietu (RC cat urinary high dílů.) A tablety úrovně (2 týdny 2 tablety denně). Jeho pH bylo neuvěřitelných 8 (norma je cca 5-5,5) a hrozilo riziko tvorby močových kamenů.
Při další kontrole o 14 dní (podání další dávky ATB) byla nasazena i pasta uropet, na snížení vysokého pH moči. O další dva týdny se při kontrolní katetrizaci zánět už nepotvrdil a pH mírně kleslo na 6,6. Tablety UROVAL a pastu uropet však bral i nadále, ale dieta mu už byla vysazena.
V podstatě jsem se těšil, že to jde lépe a konečně bude moci být očkován. Trebalo ale počkat měsíc, kvůli předchozí antibiotické léčbě. V té době měl už 5 měsíců a ještě nebyl ani očkován ani kastrovaný a mě to značně stresovalo.
08.12.2011 jsem ho přinesl na veterinární klínky na očkování. Bohužel, nebyl to jediný důvod. Robin začal čůrat nejen do pelechu, ale i na předložky v koupelně. Dělal to i před mýma očima a tak mi bylo jasné, že zánět nebo vysoké pH, zda kombinace obou jsou zpět.
Robinko absolvoval cystocentézu (do břišní dutiny se píchne jehla a odebere se vzorek moči) a vzorek se opět podrobila biochemické analýze. Ta potvrdila mé obavy a pH opět vzrostlo na hodnotu 8.
Výsledky naštěstí nenapovídaly nic tomu, že by se zánět vrátil.
Tablety bral stále, hoc už pouze jednu denně, opět dostal pastu uropet a zakoupil jsem i difuzér Feliway [5] , pro zlepšení domácího prostředí a podporu léčby.
Paní doktorka usoudila, že nic nebrání tomu, aby byl Robin konečně očkován a tak alespoň něco se tedy pohnulo.
11.01.2012 absolvoval Robin další kontrolu moči a opět cystocentézou. pH konečně kleslo na hodnotu 6. Ještě ten den jsem mu přestal podávat krmivo Applaws kitten a přešel na ProPlan aftercare – krmivo určené dospělým kočkám hned po kastraci s formulkou pro udržení správného pH moči. Jakož i dosud, stále bral tabletky UROVAL a pastu uropet.
Jelikož se jeho stav zlepšoval a byl kompletně očkován, nic nebránilo tomu, aby konečně podstoupil kastraci. Rovně byl objednán a čekal na zákrok.
13.01.2012 byl Robin než 6 měsíční kotě konečně vykastrovaný. Jstejný čas s ním byl klid, ale později se zase vyčůrat mimo toalety. [6]
25.01.2012 byl opět vyšetřen moč a opět se potvrdilo zvýšení jeho pH. V té době už Robin papal granule pro kastrované kočky na snížení pH, uropet pastu, stále bral tabletky UROVAL. Nápady jak zlepšit jeho zdravotní stav už docházely a také trpělivost. Po 6 měsících ustavičné léčby a podávání léků jsem už byl zoufalý.
Robina jsem následně důkladně sledoval na každém rohu. Všechny pelíšky a deky na které dosud močil byly kompletně odstraněny a kočky měli zákaz vstupu do ložnice. Jeho nečistotnost přestala – jako vždy po nasadí léčby a uropet pasty.
21.02.2012 nás navštívila paní doktorka, aby očkovaná Bellu a Lolinku a začipovala všech čtyřech cicik [7] . Tehdy vymyslela nový plán, jak bojovat s Robinovým vysokým pH.
Zakoupil jsem lakmusový papírek (prodávají v lékárně různé druhy) a podával jsem mu vitamin C v tabletě, který měl pH snížit. Moč jsem mu měřil pravidelně, 3krát do týdne, v různém čase. Po dvou týdnech by se měl dostavit výsledek.
pH bohužel nepřekročilo hranici nižší než 6,6, vývoj stagnoval. Robin ale přestal močit mimo toalety – což trvá dodnes!
Upřímně přiznávám, že jsem to následně vzdal a na kliniku jsem už ani nevolal. (Snad se paní doktorka nezlobí)
Už toho bylo prostě moc.
Od 27.03.2012 dostává Robin nové granule BOSCH Sanabelle Urinary , které mi doporučila jedna chovatelka, která měla podobné problémy. Granulky nejsou sice pro koťata, ale až od jednoho roku , ale chutnají a funkci zjevně plní. Kromě toho samozřejmě Robin vyžírají i granulky, co mají tři dospěláci v labyrintech, ale to je minimum.
Já si myslím, že jeho tělíčko se s tím nějak pobili a už bude klid. Přestal jsem to prostě řešit. Bylo toho hodně a dlouho trvalo než se zbavil jednoho problému, pak nastal druhý a zase třetí …. hodně stresu, léků, sledování, testy, veterinárních úkonů ….
Najednou se to prostě vyřešilo a věřím, že už bude klid a bude konečně zdravý a šťastný. (Klop, klop na dřevo)
References
- ^ Robinko (wildcats.sk)
- ^ zdlouhavý boj s endoparazité (wildcats.sk)
- ^ značkování u nekastrovaných / nesterilizovaný kočky (wildcats.sk)
- ^ důsledně dodržují hygienické návyky (wildcats.sk)
- ^ difuzér Feliway (wildcats.sk)
- ^ konečně vykastrovaný. (wildcats.sk)
- ^ začipovala všech čtyř cicik (wildcats.sk)