Jednasedmdesátiletý chovatel poštovních Holubů Jaroslav Reiterman z Jihlavy mluví o svých holubů jako o vrcholových sportovcích a miláčcích. Chová je téměř třicet let. Holubník má přímo u Švehla domu v Jihlavě-Bedřichově. S holubi se dokonce účastní mezinárodních závodů a výstav. Vyleťalem mu už 82 trofejí.
Chov holubů v dnešní době působil jako neobvyklý koníček. Jak jste se k němu dostal?
Poštovní holubi choval už můj dědeček. Dá se říci, že jsem to odkoukal od ní. Chovatelství Holubů se tedy věnuje již od dětství.
Váš klid je plný Různí pohár a trofejí …
Za to vděčím právě poštovném holubům. Sklenice jsem ale nikdy nepočítal, můj vnouček se naposledy zastavil u čísle 82. Holubi by mi ale měly být takové vděčná za to, jaký Mají u mě komfort. Dopravu jim jen to nejlepší krmivo ze zahraničí.
Jako takový závod poštovních Holubů vypadá?
Holub začátečníci začínají závody přibližně na 150 kilometrech od domu a končí tak na tisíc kilometrech. Jednoduše, kdo se vrátí domů DRIVe, vyhrává. Nejdále je posilou do Francie do města Lille nebo do Belgie do přístavního města Ostende.
Rozumím tomu tedy správně, že vy autem holubi dopravíte do nějakého města, tam je vypustíte a oni sami pak musí najít cestu zpět do vašeho holubníku?
Přesně tak. Závody začínají od května, trvají do září a Jsou každou neděli.
Jak dlouho holubům trvá, než se vrátí domů?
Když Mají vítr v zádech, MOHOU dosahovat rychlosti až 1 500 metrů za minutu. Takže při příznivém běhemí Jsou schopni i zde Nejdelší vzdálenost překonat za jeden den. Jejich touha po domově je neuvěřitelná. S poštovními holuby to máte jako s mercedesem mezi trabanty. Holubů je totiž mnoho druhů a poštovní se vyjímají svojí inteligenci.
Proč se vlastně holubi vracejí do Švehla holubníku?
Poštovní holub má výborný orientační smysl. Tam, kde ho jako holoubě vypustíte, tam se pak bude vždy vracet. Mohu holuba prodat, ale kdo si ho koupí, nesmíte ho nikdy vypustit, protože by se vrátil zpět ke mně, tedy tam, kde poprvé vyletěl z holubníku.
Takže Když chcete holoubě prodat, znamená to, že ho nesmí před prodejem ani jednou vypustit?
Přesně tak.
Zpět k závodění. Jak poznáte, který holub byl nejrychlejší a který vyhrál?
Každý holub má na noze čip, doma máme anténu, jehož snímá čas přesně v okamžiku, kdy holub used na bidýlko. Existuj i družice, které snímají souřadnice na metr přesně. Tedy Když vypustím holuba já a soused, který bývá o deset metrů dál, a oba holubi přiletí Stejně, vyhraje sousedů, protože to má dál, a Měl tedy větší rychlost.
Existuje tedy nějaký klub holubářů, kde mezi sebou chovatelé SOUTĚŽE?
Ano, v holubářství existuje Několik oblastí. S chlapama si pak sedneme v naší klubovny, kde porovnáváme své výsledky.
Stalo se vám někdy, že se vám holub nevrátil?
Samozřejmě, stává se to skoro při každém závodě. Největší problémem Jsou přemnožení dravci, kteří mají hlad a na závodníky útočí. Dalším Důvodem je běhemí. Na tisícikilometrové trase se holubi setkají například s Kroupa. Favorité běhemí Většinou podceňují a vletí do krupobití, které je umlátí. Na druhou stranu nefavoriti, jak já říkám flákači, se Schovej za komín a čekají, až bouře přestane. (Úsměv)
Holub tedy muzea i přeceňovat Své síly?
Ano, občas se stane, že poštovní holub Své síly neodhadne a my ho najdeme mrtvého pár metrů před domem.
Dá se holub nějak vytrénovat nebe motivovat, aby byl v závodech úspěšnější?
Jistě, říkáme tomu takzvané ovdovění. Týden před závodem ukáží holuba holubici a pak ještě těsně před závodem. Holub má pak větší rychlost, protože chvatů za samici. Po příletu je spolu nechám dvě až tři hodiny. A takto to pak dělám pořád dokola.
Kolik Holubů nasazujete na jeden závod?
Záleží na tom, kolik máte ve vleku zaplaceno boxu. To jsou bedýnka ve speciálním vleku určeny právě pro přepravu holubů. Já mám například zaplacené dva boxy. Takže na jeden závod vypouštím až 70 holubů.
dají se holubi nějak zkrotí?
Určitě dají. K holubům by se mělo chodit stále ve stejně oblečeni. Chodím k nim v zelené čepici, a Když si vezmu Třeba bílou, tak už na nich poznám, že Jsou nervózní. Holubi si na chovatele rychle zvykněte. Nekomata sedají i venku na ramena a zobou jim z ruky kukuřice.
Jak vypadá každodenní starost o holuby?
RAno vstával velmi brzy. Holubi vypustím na hodinu proletět a Mezitím jim vyčistím holubník a dám čistou vodu a krmení. Mám učiněno speciální vletěl, takže Když je chci nahnilé staré, zapnu je a ti, co přijdou dovnitř, už nemohl ven. Potom Jsou celý den zavřeno, na hodinu ven je poušti zase až večer, kdy jim holubník opět čistím. Myslím, že takový pořádek nemám ani doma, ale Svým miláčkem ho dopřeju. Jsou to vrcholoví sportovci, tak o ně musí být postaráno. (Úsměv)
Zdá se, že vám tento koníček zabírá hodně času, co na to říká vaše manželka?
Podporu od manželky mám obrovskou. Dokonce v sobotu uvařit oběd i na neděli, aby mohla sledovat přílet závodníků se mnou. Holubi chová už i můj syn a zdá se, že to bude bavit i vnuka.