Počet Čína nakažených ptačí chřipkou stoupá – ceskatelevize.cz
20. 4. 2013 19:35, autor: ama aktualizovAno 20. 4. 2013 20:10
Šanghaj – Čína hlásí už 95 lidí nakažených novou mutaci viru ptačí chřipky. 18 lidí na tuto chřipku zemřelých. Nejvic Případ je v Šanghaji, ale lidé jsou hospitalizováni takové v Pekingu av nekoliko Východočínského provinciích. Lékaři se pozastavují nad tím, že více než polovina nakažených vůbec nepřišla do styku s drůbeží.
zdroj: ČT24
Čína se bojí ptačí chřipky
První nákazu ptačí chřipkou hlásila před dvěma týdny Šanghaj. Případ pak přibývalo Několik denně. Vetsinou postižených leží izolovaná v šanghajské nemocnici. První diagnóza nebyla lehká. Jde totiž o novou mutaci viru. „Že to chvíli trvalo, je pochopitelné. Je to nový virus a bylo nutné ho vědecky prostudovat a zjistit, co to je,“ uvedl Kao Wej-wej z centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Šanghaji.
Čína pozvala na pomoc Světové zdravotnické organizace a společně se nyní snaží Naji zdroj nákazy. Z osmdesátá tisíc testovaných kuřat v postižených oblastech melounu virus avšak méně než 40. Hledá se tedy dál. Dosavadní průzkum navíc nenaznačuje, že by se virus přenáší z člověka na člověka. „Změna situace nastane, když virus zmutuje tak, že přenos z člověka na člověka bude možný,“ podotkl Timothy O’Leary ze Světové zdravotnické organizace.
Strach z kuřecího masa Tvrdě zásahl čínský drůbežářský průmysl. Ministerstvo zemědělství odhaduje Ztráty dosud na 51 miliard korun. Farmář Čou chová slepice 15 let a má je na Své farmě na 50 tisíc. Restaurace v Šanghaji prodávám tisíc kuřat denně. Od vypuknutí epidemie neprodal ani jedno. Vláda mu slíbila dotace. „Vláda nám radí. Zadanou dezinfekci, kontroluje pohyb lidí na farmě. Jídlo i krmivo pro drůbež nám dovážejí,“ komentoval situaci farmář Čou Čching-Čchu.
autor: EPA / Luongo THAI Linha, zdroj: ISIFA
Vláda v Šanghaji a okolí přikázala dočasné zavřené všech trhu s drůbeží . Informace o ptačí chřipce se Objevuj přesně deset let po epidemii viru SARS. Tehdejší vláda zprávy tajila, což vedlo k bleskovému sirén viru, který si nakonec vyžádá 770 lidské životy a zpusobu milardové škody. Situace je letos jiná.
Světová zdravotnická organizace spolupráci Čínské vlády chválí. Tvrdí, že neexistuje důvod k panice. Jde o velmi vzácný druh viru, který se na člověka přenáší jen zřídka. Otevřenost Čínské vlády navíc vytváří podmínky, které by nekontrolovanému šíření epidemie Mely zabránit.
Zdroj: ČT24