Opavsko je žluté, téměř všude roste Řepka – Zpravodajství denik
Ilustrační foto. Autor: Deník / Jana Kopecká
včera 10:22
Opavsko – Pokud se z Opavy vydáte kterýmkoli směrem, setkat se s velkými syté žlutými lány řepky. Jedna z nejpěstovanější plodiny u nás v současnosti květu a na venkově můžete být svědky malebné scenérie.
V Kylešovicích nebo na polích nedaleko Stěbořic to žlutou barvou jen hraje. „Řepka je vysetí iv Kateřinky nebe u Otice. Seje se v druhé polovině srpna a právě na konci dubna nebo začátkem května začíná rostlina kvést,“ uvedli agronom Zemědělské as Opava-Kylešovice Stanislav Kvasnička.
Tato plodina se u nás pěstuje od devatenáctého století. Skutečný boom v pěstování řepky přitom nastal až v Posledních desetiletích. Řepka je totiž cenná a zemědělcům se ji vyplatí zaseto. „Pokud pěstujete řepku, je dost možné, že brzy dosáhneš slušných výnosy. Je o ni velký zájem,“ pokračoval Stanislav Kvasnička.
Tato zemědělská plodina se dá dost dobře využít v různých oborech. At už v potravinářském nebe kosmetickém průmyslu. „Mimo jiné se používá jako bio paliva, přídavná se do benzínu. V České republice se Nejvíce Pěstuj obiloviny. Řepka by byla asi na třetím místě,“ dodal Kvasnička.
upotřebí se dají i výlisky ze semen, které mohou sloužit jako krmivo pro hospodářská zvířata: „Možná se to příliš neví, ale řepku mají velmi rádi včelaři. Jakmile totiž začne kvést, snášky medu se rapidně zvýší. „
Pěstování řepky ale není jednoduché. „Je náročná na výživu a na ochranu před škůdci a různými chorobami,“ poznamenal Stanislav Kvasnička. Repce letos uškodila letošní zima. Chybět sněhová pokrývka. Rostlina tak byla vystavena holomrazům, které se na ní podepsaly.
Řepka je nebezpečná například pro srnky
zemědělců si řepky pochvalují, ale zdaleka ne pro všechny je přínosem. Vrásky na čele přidávat hlavně myslivcům. Vyhládli srnky totiž po zimě často zamíří za potravou právě do řepkových polí. Mladé listy zahrnují především snadno zkvasitelné cukry a jedovaté glukosinolátů.
Na řepku často bývají aplikována dusíkatá hnojiva, což srnky Může způsobů Těžké průjmy, ztrátu plachosti, poruchy nervového systému, oslepnutím av krajním případě i smrt. Myslivci proto nabádají, aby lidé, které zpozorují podivně se chovající srnčí zvěř, vše ohlásili příslušnému myslivecké hospodaří.
Petr Dušek, Jitka Hrušková