Očima veterináře: Kočka je antistresová, pes dobrý společník – Život

Mít doma zvíře znamená hodně. Nejen starostí, ale i radostí. Říká se, že tato zvířata mají schopnost například léčit.

Pryč s depresemi
Říká se, že pes a kočka dokáží léčit lidské deprese. Co si o tom myslí Slovensku veterinář MVDr. Branislav Bajužík? „Nejsem psychiatr ani psycholog, ale myslím si, že když má doma člověk psa, který od něj vyžaduje jít třikrát denně na procházku, dostane se ven mezi lidi, setkává se s dalšími chovateli.“ Další pozitivní věcí je, že se o zvíře stará, čímž si vyplňuje volný čas, který by bez zvířátka trávil úplně jinak, například zavřený doma v depresích. Speciální o kočce se traduje, že je antistresová – vrní, poskytuje teplo na rukou, dotyk s její srstí je příjemný. „Hladký kočku je super,“ konstatoval veterinář.

Chovatelské chyby
Podle Bajužíka hodně závisí i od samotných veterinářů, kteří jsou s chovateli v kontaktu. „Dobrý veterinář by neměl jen ošetřovat problémy, ale zaměřit se i na to, aby majitele zvířat trochu i vychovával. Měl by jim vysvětlit, jak a čím zvíře krmit, jak ho odčervovat, prostě poučit ho o základních věcech a onemocněních.“ Starat se o zvířátko není v dnešní době nejlevnější záležitost, chovatel však jednoznačně potřebuje veterináře, který ho správně vede. Potom chybu určitě neudělá.

Ubližujeme jim?
Občas můžeme zvířátku, ve snaze trochu ho rozmazlit, pořádně zavařit. Do této kategorie patří především překrmování. Pokud podáváme zvířátku to, co do jeho tlamičky nepatří, například sladkosti, solené a uzené potraviny, neděláme dobře. Strava psa by měla být vyvážená a skládat z těstovin, rýže a masa. Řešením, aby měl všechny vitaminy a minerály, je kvalitní

krmivo. Čili tuto povinnost za nás udělá výrobce granulí.

Zavřený pes
Představa, že pes v bytě trpí, patří někam hluboko do minulosti. Pravdou je, že trpí spíše ten pes, kterému se majitel nevěnuje. Speciální píšeme o psech, protože kočka toho kromě žrádla hodně nepotřebuje. Pes chce s majitelem trávit čas, třeba ho venčit, chodit s ním do přírody, absolvovat tréninky. Trpí ten pes, který je přivázaný na řetězu (bohužel, ještě i takový život mají někteří Slovensku pejsci), nevychází často z domu, neví, co je aport a jeho pán je pracovně vytížený člověk, který si na něj nedokáže najít čas.

Text: dz pro obsahový servis
Foto: Shutterstock