O tom jak jsem začal chránit korýtka a dělat nervy úředníkům :) – SME.sk
Před několika měsíci jsem si úplnou náhodou všiml na místním potoce korýtka říční, chráněné živůčichy evropského a národního významu. Velmi jsem se potěšil, protože jsem si nemyslel, že by ještě na Detvianke mohli žít, zejména po loňském suchu. no také kvůli častým únikům odpadních vod z místního družstva a místní kanalizace. Nemluvě o tom, že mnoho lidí stále ještě není napojených na kanalizaci a tak pouští odpadní vody z domácnosti do potoka rsp. jeho menších přítoků. Jelikož jsem byl tak nadšený z toho že korýtka stále existují v místním vodním ekosystému, tak jsem si řekl, že možná bych mohl něco pro ně udělat.
Na městském úřadě se ukázalo že ne každý má stejnou citlivost na smetí ve svém okolí, protože když jsem řekl úředníkovi který má na starosti životní prostředí a odpady, že bych byl rád kdyby si posbírali smetí na potoce, dostalo se mi odpovědi, že to již učinili a znovu to dělat nebudou protože nemají na to lidi a peníze, že mají nyní jiné problémy (jako je sekání trávy), a že když chci dá mi pytel a můžu si to jít vysbírat sám, také mi navrhl že pokud nemám co dělat můžu jít k nim na aktivační práce. Pan úředník mě seznámil také s tím, že pro něj je nejproblematičtějším odpadem posečená tráva protože ji nemá kam dávat. Paradoxně pro mě je tráva nejcennější surovina, stačí ji usušit a prodat jako krmivo pro zvířata nebo se může usušená lisovat a prodávat jako palivo, další možnost je kompost, ale to by chtělo lidí a finance, a to město zdá se nemá .. (O nějaký ten měsíc jsem se dozvěděl, že tráva končí v nedaleké bioplynové stanici). Nakonec je zde výrok který si budu pamatovat ještě dlouho. Když jsem se odvážil zeptat úředníka odpovědného za životní prostředí, jestli ví že má na potoce přímo ve městě zákonem chráněné živůčichy, tak odpověděl, že je mu to úplně jedno. Na druhý den jsem si všiml na ulici asi deseti aktivačních pracovníků, zametali čstejný chodník a opírali se o košťata a lopaty. Zde by původně tento příběh skončil a začal bych se věnovat popisu Unio crassus co je druhové jméno korýtka říčního v latinské vědecké nomenklatuře. No o dva dny jsem zažil další vzrušující zážitek s pracovníkem inspekce životního prostředí jehož jsem byl nucen zavolat protože z levostranného přítoku Detvianky, potoka Německá tekla silně znečištěná voda s občasnými pěnovými bublinkami na hladině. Ta voda mi připadala jako odpadní voda z domácnosti no ve velkém množství, až v takovém že byl znečištěn nejen potok Německá, ale i hlavní tok Detvianky. Když přišel pracovník IŽP, řekl že voda je čistá nepění a nezapáchá, a ryby nezachoval. Konstatoval, že to není havárie, a doporučil mi abych si přečetl zákon o vodách. Nevěděl jsem docela dobře reagovat protože jsem se divil tomu co slyším. Nevím jak se bránit proti názoru úředníka který má na starosti ochranu něčeho tak vzácného jako je voda, přitom nevidí lépe řečeno nechce vidět to že má před sebou ne potok ale stoku. V každém případě, podle § 41 Zákona o vodách měl jednat, otázka je proč nekonal .. Snad to zjistím.
O několik dní jsem byl nucen jít na policii, chtěl jsem pánů policistů informovat o tom co již sami věděli. Tedy o tom, že na některých přírodních lokalitách v okolí potoka nedaleko města se usídlilo několik (cca 10) bezdomovcům. Na tom by nebylo nic špatného, jenže tito lidé bez domova si začali vytvářet domů přímo na břehu potoka, a své okolí si začali takříkajíc skultúrňujú nejrůznějším odpadem dovezeným ze sídliště. Tak se stalo že jsem v průběhu týdne vytahoval z potoka baterky, zářivku a část z nějakého motoru, to mě trochu podráždilo nakolik se jedná o nebezpečný odpad který nepatří do žádného potoka. Kupodivu jsem u pánů policistů zaznamenal vysokou dávku porozumění a ochoty věc řešit, ale byli nuceni přiznat, že na lidi bez domova vlastně nemají žádné páky, a mohou je jen občas zkontrolovat a napomenout. Přesto tomuto spisu musím konstatovat, že policisté ve městě Detva jsou určitě moje Nejpozitivnější zkušenost se státními zaměstnanci co se týče tohoto léta. Můj názor na tento problém: samosprávy a města se mají starat o lidi bez domova, zaplatit lidi kteří se jim budou věnovat, zajistit jim ubytování a nějaký druh práce. To vše se dá a nestálo by to až tak mnoho, ale to bychom nemohli mít na čele společnosti zaprodaný lidí bez morálky a svědomí J
Mlži (Bivalvia)
Na Slovensku žije dnes přibližně 28 druhů původních ale i nepůvodních druhů sladkovodních mlžů. Výrazně se od sebe liší velikostí svých těl-lastur. Našim nejmenším mlžů je Hrachovka čárkovaná ( Pisidium tenuilineatum ), která dosahuje obvykle velikost kolem 2 mm. Našim největším mlžů je známá škeble rybniční, výjimečně dorůstající do velikosti 22 cm. Charakteristické pro všechny mlže u nás je, že jejich tělo je uzavřeno ve dvou více méně rovnoměrných schránkách-lastur. Jelikož mlži nemají vnitřní kostru, tak jejich kostrou je lastura, proto říkáme že mlži mají vnější kostru-lasturu. Mlži jsou vodní živůčichy. Dýchají žábrami které jim zároveň slouží k filtraci vody a získávání potravy, přičemž za jeden den jsou schopny přefiltrovat až 50 litrů vody, tímto způsobem vlastně vodu čistí. Tuto jejich schopnost spolu s jejich citlivostí na kvalitu vody se rozhodli využít lidé při vodárenských zařízeních. Mlži tam plní funkci bioindikátorů. Sleduje se zejména aktivita jejich přijímacích a vylučovacích orgánů (sifonů), když se uzavřou signalizuje to znečištění vody.
Korýtko říční ( Unio crassus)
Je to jeden z našich největších mlžů dorůstající velikosti 5-8 cm (výjimečně i více), dožívá se i více než 80 let, toto závisí zejména na klimatických podmínkách, v nichž se nacházejí korýtka (zejména teploty vody). Většinou platí čím chladnější voda tím méně potravy a tím delší vývojový – životní cyklus. Na Slovensku se korýtka říční v průměru dožívají 20 – 30 let (můj názor). Žádný výzkum který by tuto problematiku řešil se na Slovensku nerealizoval.