Megaškandál v Polsku: dobytka dávají krmivo ze zdechlin, lidem hrozí … – Topky

Na skandální a nebezpečnou praktiku přišla ve své investigativní reportáži polská televize TVN24. Reportér televize se vydával za zaměstnance zemědělského statku a bez problémů od kafilerie Hetman v polské Olszówka koupil maso a kostní moučku jako krmivo pro dobytek, nebo vepře. Kafilérie však není jatka. Kafilérie pouze likviduje uhynulá zvířata a výroba masokostní moučky z uhynulých kusů je v Polsku zakázána od roku 2003. „Fungovaly jsme a fungujeme pouze jako Kafilérie. Nemáme vybavení na výrobu masokostní moučky,“ brání se v reportáži majitel kafilérie Hetman Jacek Luciński. Reportérovi TVN24 se však přímo od jeho zaměstnanců podařilo koupit tunu masokostní moučky, kterou mu přivezli na dohodnuté místo firemním autem. V areálu kafilérie navíc získal záběry kompletní výbavy na výrobu moučky.

Areál kafilérie

Nikdo nic nevěděl?

Kafilérie takto podle reportáže fungovala již několik měsíců. Mnoho polských farmářů tak vedomky, zda nevědomky, krmil svůj dobytek nebezpečnou směsí. Veterinární správa okamžitě zastavila činnost kafilérie. Stalo se tak až po zveřejnění reportáže. Případ už vyšetřuje prokuratura. Televize však připomněla, že podobných vyšetřování byly již desítky a všechny šly do ztracena, pro nedostatek důkazů.

masokostní moučka v autě reportéra

Nebezpečná, ale levná

Farmáři masokostní moučku kupují a přidávají do krmiva pro chovná zvířata. Moučka je totiž více než polovinu levnější než sójové krmivo. Tlaku na snižování nákladů tak málokterý chovatel odolá.

masokostní moučka může obsahovat zárodky nemoci BSE, zvané také nemoc šílených krav. Nákaza se za určitěch okolností může přenést i na člověka, u kterého vyvolává takzvanou Kreutzfeld-Jakobovy choroby. Na celém světě od roku 1985 na tuto nemoc zemřelo již nejméně 227 lidí.

masokostní moučka je ve většině světa zakázána jako potrava pro přežvýkavce, mezi které patří i skot. Zvířata s jednoduchým trávicím systémem, jako například prasata, ji však požívat mohou. Rovněž se používá jako složka v potravě pro psy a kočky.

Kompletní investigativní reportáž televize TVN24 v polském jazyce