Marián Macko vypiplal ze svojho holuba európskeho šampióna – Korzár.sk
Lásku k domácim zvieratám mají v rodine. Chovateľstvu se venovali tri generácie . Mimo hydiny a králikov si zamilovali i starostlivost o holuby, tzv. páviky. Chov prerástol na vášeň až u najmladšieho z nich.
VEĽKÝ ŠARIŠ. Když se povie slovo holub, človek si hned predstaví kŕdel špinavých, sivých operencov pletúcich se na námestiach popod nohy. Holuby Mariána Macka (45) jsou však jiné. „Vypiplané“ s našuchorenými chvostami a nesúce se jak pávy.
I preto se nazývajú páviky. Pierka na chvoste mají totiž tvar vejára.
Popod nohy se vám pliest nebudou. Chovatel z Velikého Šariša (okr. Prešov) jejich má na záhrade svojho domu v holubníku s priľahlými voliérami. Po cudzích strechách vraj nelietajú, po záhrade se neprechádzajú. Padli by totiž za obet dravcom.
Za osem rokov precíznej starostlivosti získal holubár se svojimi „zverencami“ na výstavách víc než tridsat ocenení.
Ohrozená tradícia
Marián Macko se venuje holubárstvu už od malička. Vášeň pro tyto zvieratá zdedil po predkoch. Holuby choval už i jeho dedo a otec.
Koníček tak plynule prechádzal z jednej generácie na druhú.
Z rodinnej tradície ale čoskoro může zJít. Jak priznal, jeho deti mají zájem dřív o počítače než o holuby.
Náročný koníček
Zvieratá v holubníku spočítané nemá, no odhadom umí říct, že ročne odchová takřka dvesto jedincov.
„Obyčejně mávam 35 chovných párov na sezónu a ročne odchovám od 150 do 180 mláďat. NieCo se potom opät zaradí do chovu, nieCo je určené na predaj a nieCo samozrejme musí von. Skrátka, co nevyhovuje štandardu, tak už do chovu nepatrí,“ uviedol Macko.
Jak Dále prezradil, holubárstvo není jednoduchá záležitost. Vtáky si vyžadujú každodennú starostlivost, co stojí každého chovatele vele času i peňazí. Macko si z toho však ťažkú hlavu nerobí. Chov holubov mu prináša radost, a preto mu investície do krmiva či vakcinácií ľúto není.
„Když je to koníček, tak se na peníze nepozerá. Žiadne hobby není zisková činnost. Pokud by to měla být zisková činnost, tak se tomu bude venovat pomaly každý. Človek je rád, když zarobí na to krmivo a může si říct, že se mu aspoň vrátili náklady. Zostáva mu akurát dobrý pocit a také sebauspokojenie z holúbkov, kterých vystavuje,“ priznal Macko.