Krmivo pro morky doma – exceltut.com
Při pestovaní moriek je důležité vytvorit pro nich správnu diétu, a to od útleho veku, napokon se vytvárajú chuťové a výživové hodnoty mäsa. Morky jsou všežravé, takže jejich kŕmenie nezpůsobuje žádné ťažkosti. Je však potřebné dodržiavat určité pravidlá, aby nedošlo k nadmernému napájaniu vtáctva a súčasne mu poskytla kompletnú sadu vitamínov a minerálov. Jen v tomto případě bude možné získat užitočné, stravovacie, chutné maso. V článku se budeme zaoberat jak vytvorit diétu pro vtáky rôznych vekových kategórií, které si krmivo zvolí a jak jejich pripravit samostatne.
Čo je krmivo pro morky?
Při výbere jedla můžete prejst jednoduchým a ověřeným způsobem – vybrat si hotové kombinované krmivo. Mají hmatateľné výhody: šetria čas na varenie, už vypočítali optimálne množstvo živín pro vtáky rôzneho veku, jak i dennú dávku.
Když plánujete chovat morky, musíte se postarat o pohodlie vtákov. Naučte se, jak správne vybudovat Turecko, a též si prečítajte o tom, jak dělat hniezdi pro morky vlastnými rukami.
Pro začínajúcich chovateľov hydiny může být táto možnost velmi výhodná, hoci ne finančne výhodná.
V závislosti od veku výrobcovia vyrábajú krmivo niekoľkých sérií:
- Od narodenia do 5 týždňov. Prvý kŕmenie kurčiat se nazýva “štartér”, obyčejně se vyrába ve forme granúl nebo obilnín. Krmivo pro tuto vekovú skupinu nájdete v programe Purina: “Starter-1” a “Starter-2” (pro morky). Krmivo pro dojčatá se vyrába i pod názvom “PC 11-0”, “PC 11-1”.
- Od 5 do 13 týždňov. V tomto veku jsou zložky krmiva rovnaké jak u malých moriek, ale jejich pomer se mení: množstvo bielkovín klesá a vitamíny a sacharidy se zvyšujú. TM Purina má krmivo pro toto obdobie pod názvom: “Pro mladé vajcia vajcia vajcia”, “Grouer za Turecko”. Zmiešané krmivo pro tuto vekovú kategóriu se též nazýva “PC 11-2”.
- Ve veku 13-17 týždňov. Krmivo “PK 12” pro morky perfektne uspokojuje potřeby vtákov v živinách v tomto vekovom štádiu. TM Purina pro tento vek má “Finisher for a turkey”.
- Pro dospelého vtáka. Pro dospelé morky můžete vybrat “PC 13” (od 18 týždňov) a “PC 10” (od 31 týždňov).
Diéta kŕmenia morky doma
Když je varianta hotových zmesí pro vás finančne neprijateľná, krmivo se může pripravit nezávisle. Je důležité jen pochopit, aké živiny potřebuje vták a aké potraviny jsou jeho zdrojmi:
- Základom stravy jsou strukoviny. Takřka úplne pokrývajú potřebu hydiny v rastlinných bielkovinách a jsou zodpovedné za aktívny rast a hromadné zisky.
- Zdrojom aminokyselín jsou jedlá z rastlín a koláče.
- Ryby, maso a masokostná múčka – nevyhnutný zdroj živočíšnych bielkovín, vápnika a fosforu. Díky týmto prvkom se ve vtáku vytvorí kostra, nahromadí se hmotnost, zachová se výroba vajec.
- Čerstvé šťavnaté zeleniny a koreňová zelenina poskytujú pernaté vitamíny, vlákninu a mikroelementy.
- Při miernom počte moriek potřebujú tuky, kterých zdrojom jsou vlašské orechy, žalude, rastlinné oleje. Když se tyto produkty zavedú do stravy, maso vtákov se stáva jemné a šťavnaté.
- V malom počte vtákov potřebujete kvasnice, klíčené zrno. Tyto produkty pokrývajú potřebu vtákov v vitamínoch A, skupinách B, E, H.
- V zimných měsícoch jsou v strave vtákov zahrnuté seno, slama, borovicové ihly a smrek na výrobu vitamínu C.
Spotřeba a norma krmiva pro morky denne
S vekom frekvencia kŕmenia klesá, ale veľkost porcie se zvyšuje. Pomocou nižší uvedené tabuľky můžete zjistit priemerný počet krmiva pro jedného vtáka.
vek | Hmotnost jednotlivca | Množstvo krmiva za den na osobu |
Denné kurčatá | 70 gramov | 10 až 20 gramov |
2 týždne | 350 až 400 g | 70 gramov |
1 měsíc | 800 g | 160 g |
1,5 měsíca | 1,7 kg | 180 g |
2 měsíce | 2,4 kg | 190 g |
3 měsíce | 5 kg | 230 g |
4 měsíce | 7 kg | 210 gramov |
6 měsícov | 10 kg | 320 gramov |
Jednou z podmínek pro dobrý rozvoj a rast vtákov je stála dostupnost vody v jejich prístupovej zóne. Prečítajte si, jak si vydělat vlastných pijanov pro morky.
Jak vydělat zmiešané krmivo pro morky vlastné ruky
Pozrime se na to, jak pripravit vyvážené krmivo pro malé morky, mladé a dospelé vtáky.
V týždňovom veku
V prvém týždni života dievčatá vyžadujú osobitnú pozornost při diéte. Ihned po narodení im chýba prehltávací reflex, jejich zobáky ne jsou silné a ne jsou prizpůsobené pevným potravinám.
- Od narodenia až po den je potřebné dat tradičné pro všechny novorodené mláďatá jedlo: tvrdo varené, nakrájané na zelené vajce. Pro bábätká je lepšie vybrat takéto rastliny: cibuľové perie, lucerny, ďatelina, listy púpavy, plantajn a žihľava. Nezabudnite dat varenú vodu s cukrom (1 lyžičku na 1 liter). Niekteří chovatelia hydiny už od prvního dne pridávajú varenú kašu. Vajcia zostáva v strave až do týdne veku. Kŕmenie – každé tri hodiny.
- Na 2-3 dni můžete pridat nízkotučné frézované tvaroh, pripravit zmesi na základe proso, pšenice trávy a zeleniny. Jak obliekanie můžete použit masový nebo rybí vývar, srvátku, sušené mlieko. Samostatne můžete vylievat suché drvené jačmeň.
- Na 4. – 7. den můžete pripravit mokré vrecká na báze čerstvého mlieka, pridat pšeničnú nebo kukuričnú múku, otruby. V oddelenom kontajneri se odporúča naliat jogurt.
Video: krmivo s vlastnými rukami pro ndyushat od 1 do 8 týždňov
Recept na krmivo od 3 do 7 dní:
- 60 g pšeničnej múky;
- 10 g kukurice;
- 10 g rezanej zelene;
- 10 g nakrájaných vajec;
- 8 g nízkotučného tvarohu;
- 2 g drvenej škrupiny.
Chovatelia hydiny by se mali oboznámit s pravidlami kŕmenia moriek a hlavně denných moriek doma.
Pro mladé zvieratá
Týždeň po narodení jsou deti už silné a aktívne, jedia s chutí do jedla a tešia se na Další kŕmenie. Počet jedál je znížený o 2, takže v prvém měsíci života se vták kŕmi 5-6 krát denne, ale množstvo porcií se zvyšuje. V tomto čase deti aktívne získavajú váhu a rozvíjajú se.
Na kŕmenie můžete pripravit zmes pro tento recept:
- 400 g rozdrvenej kukurice;
- 300 g sójovej a slnečnicovej múky (3: 2);
- 50 g kvasníc;
- 100 g rybej múčky;
- 70 g masovej a kostnej múčky;
- 20 g bylinnej múky;
- 50 g sušeného mlieka;
- 10 g rastlinného oleja;
- 1 polievková lyžica. l. shell rock.
Takáto zmes kurčiat může být kŕmená až do veku 2 měsícov. V hríbe je vhodné pridat sekané koreňové plodiny: repnú, mrkvu, jak i kapustu a tekvicu. Od veku 2 měsícov můžete zmiešat zmes ne s mliekom, ale bežnou vodou.
Bude též užitočné, aby ste vedeli, v akom veku začínajú probíhat morky, jak položit vajcia pod morku, a též si prečítat o výhodách a poškodeniach morčacieho vajíčka.
Pro dospelých
Dospelí potřebujú štvornásobné kŕmenie. RAno a večer dostanou suché zrno během celého dne – mokré vrecká. Recept na zmes pro dospelé vtáky:
- 680 g zmesi zŕn;
- 130 sójovej múky a slnečnice (1: 1);
- 40 g bylinnej múky;
- 40 g rybej múčky;
- 40 g kvasnice;
- 30 g kriedy;
- 30 g vápenca;
- 10 g soli.
Na zachovanie produktivity vrstiev je lepšie pripravit zmes zvlášt pro tento recept:
- 150 g zmesi kukurice a pšenice;
- 120 g varených zemiakov;
- 50 g kukuričnej siláže;
- 16 g kriedy;
- 10 g masovej a kostnej múčky;
- 7 g rybej múčky;
- 10 g kvasníc:
- 1 g tuku;
- 0,5 g soli;
- 2 g premixy.
Časté chyby při podávaní moriek
Neznalost chovatelia hydiny může tolerovat několik bežných chýb v kŕmení:
- Prekrmovaniu. V důsledku nadmerného podávania se vták rychle stane obéznym, co vedie k zhoršeniu zdravia, zníženiu kvality vajíčok nebo strate reprodukčnej funkcie, rychléj smrti vtáka. Maso z vtákov s nadmernou hmotností stráca nutričnú a nutričnú hodnotu.
- Využitie chĺpkov pro budouce použití. Vlhké zmesi by mali být čerstvé, takže jejich pripravovanie dopředu nemá zmysel. Mashanka velmi rychle zasekne a začne se bavit, kŕmenie s vtákom může viest k poruchám stravovania a otravám.
- Použití špinavých podávačov. Predtým, než vylejete čast potravy, je potřebné, aby boli podávače očistené od zvyškov minulých potravín a opláchnuté.
- Nedodržanie frekvenčného a kŕmneho režimu. Při bežnej sérii vtáčej hmotnosti je potřebné prísne napájat počet prípadov, které zodpovedají veku. Jedlá se mají užívat každý den v rovnakých hodinách.
Dodržiavanie všech pravidiel pro kŕmenie se může na prvý pohled zdat komplikované, ale takáto práca je čoskoro opodstatnená velkým množstvom domáceho, zdravého, stravovacieho, hypoalergénneho mäsa.
Prečítajte si pravidlá chovu moriek v zime doma.
Když si ne ste istí svojimi schopnosťami nebo chcete ušetrit čas, můžete si vybrat pripravený krmivo pro každý vek. Můžete též pripravit jedlo sami, potom budete vždy istí jeho vysokou kvalitou.