krmivo – zradlo.com – Žrádlo pro psy, kočky a další mazlíčky
Základné druhy rýb
V prírode existuje okolo 25 tisíc druhov rýb. V této sekcii uvediem jen najbežnejšie dostupné a najčastejšie chované rody rýb.
Rod Poeciliidae (živorodé)
Mimořádné oblíbený druh, hlavne u začínajúcich akvaristov. Patrí sem většina bežne známych druhov jak napr. Poecilia , Xiphophorus.
Jejich hlavným znakom je nekladenie ikier a výrazný pohlavný dimorfizmus. Análna plutva samca je premenená v páriaci ústroj. Samčeky jsou většinou menšie. Můžou rodit několikkrát ročne. Plôdik je od narodenia samostatný, samičky je treba po pôrode odlovit, lebo se správa k plôdiku kanibalsky. V prírode i v akvaristike existuje neskutočné množstvo farebných mutácií.
Poecilia reticulata (gupka) Xiphophorus maculatus (plata koral)
Poecilia latipinna (molly black lyra)
Rod Characidae (tetrovité)
Jejich domovom je Amerika ale i Afrika. Jsou charakteristické tukovou plutvičkou. Většina z nich je miernej povahy, hlavne tie menšieho vzrastu, väčšie druhy jsou dravé, útočia v húfikoch. Najbežnejší zástupci rodu Hemigrammus, Hyphessobrycon, Paracheirodon
Paracheirodon innesi (tetra neon) Phenacogrammus interruptus (kongo tetra)
Rod Anabantidae (labyrintky)
Pochádzajú z juhovýchodnej Ázie a tropických častí Afriky. Žijú často v zabahnených vodách a vodách chudobných na kyslík. Tomuto prostrediu se museli prizpůsobit a dokážu dýchat atmosférický vzduch prostřednictvím tzv. labyrintu. Ďalšou zvláštností je jejich rozmnožovanie. V období neresu vytvoria na hladine penové hniezdo, do kterého kladú ikry, potom preberá starostlivost o potomstvo samec, vtedy je vhodné samicu oddelit, většina samcov se chová velmi agresívne. Najbežnejší zástupci : Trichogaster, Betta, Colisa, Belontia
Betta splendes (bojovnica pestrá) Colisa lalia (koliza krpatá)
Rod Pterophyllum (skalare)
Pochádzajú z mäkkých vôd Amazonu. Najznámejší druh z čelade cichlíd. Jsou to pokojné ryby, agresívnejšie v období párenia. Potřebujú priestranné akvárium s vysokým stĺpcom vody. Existuje veliká škála farebných mutácií.
Pterophyllum scalare
Čelaď Cichlidae (cichlidy)
Čelaď zahŕňa 85 rodov a viac jak 1500 druhov. Cichlidy jsou sladkovodné, ostriežovité ryby s bočne splošteným telom, chrbtovou a análnou plutvou s tvrdými lúčmi, jednou nozdrou na každé strane, delenou bočnou čiarou, a chýbajúcou podočnicovou kostí.
Jak už bylo spomenuté, všechny cichlidy jsou sladkovodné ryby a vyskytujú se na vele miestach na svete. V Amerike se vyskytujú od stredného Texasu až po Argentínu. Nachádzame jejich i v jazerách východoafrickej priekopovej prepadliny, jazere Victoria a okolitěch riekach, i v některých častiach stredného východu. Taktéž jejich možno nájst v pobrežných oblastiach Indie a na ostrovoch Madagaskar, Srí Lanka a v západnej Indii.
I když vele chovateľov-začiatočníkov dřív inklinuje k cichlidám nového sveta (napr. skaláre, cichlidy pávie (Astronotus ocellatus), cichlazomy perleťové (Cichlasoma octofasciatum), terčovce, ramirézky (Microgeophagus ramirezi)), většina cichlíd žije v afrických priekopových jazerách Tanganika a Malawi a riekach, mokradiach a jazerách Viktórijskej panvy.
Cyphotilapia frontosa Pseudotropheus zebra
Melanochromis auratus Astronatus ocellatus
Čelaď Cyprinidae (kaprovité)
Jejich znakom jsou bezzubé čeľuste, potravu spracovávajú hltanovými zubami. Velmi aktívne ryby zdržujúce se v stredných a hlbších vrstvách vody. Mají dvojdielny plynový mechúr spojený s tráviacou sústavou. Rody Carassius a Cyprinus ryby vhodné do jazierok. Jsou sladkovodné a nenáročné na kvalitu vody. Bežný zástupci: Barbus, Rasbora, Tanichtys, Carassius, Cyprinus, Brachydanio
Cyprinus carpio carpio (KOI kapor) Carassius auratus (závojnatka čínska)
Rasbora harlequin (razbora klinovitá) Brachydanio rerio (danio pruhovane)
Barbus schuberti (mrenka/parmička brokátová) Barbus tetrazona (mrenka/parmička štvorpruhá)
Čelaď Loricariidae (Lorikáriovité)
Obrnený sumčekovia, pochádzajú z Južnej Ameriky. Mají silný pancier. Žijú při dne. Sacie ústa jsou na spodnej strane tela. Najbežnejšie druhy: Ancistrus, Farlowella
Ancistrus cirrhosus (prísavník/krunýřovec škvrnitý) Farlowella acus
References
- ^ Original article (www.zradlo.com)
- ^ Original article (www.akva-rium.estranky.sk)
- ^ Bing: zradlo (seurce) (www.akva-rium.estranky.sk)
- ^ Bing: zradlo (seurce) (www.zradlo.com)