Original article

V těch zákonoch je trochen bordel…
Neviem ti moje informace zaručit presne , ale ja to chápem takto:

Za přímo chránené druhy mravcov se podla slovenských zákonov počítajú:

Epimyrma ravouxi – sociálny parazit u Leptothorax , pomerne zriedkavý
Leptothorax clypeatus – vzácny stromový druh
Leptothorax sordidulus – zriedkavý vzácny druh (též stromový? neviem)
Liometopum microcephalum – mezotermofilny druh,lužné lesy, vzácny , hniezdi v dutinách stromov
Plagiolepis xene – sociálny parazit druhu Plagiolepis pigmaea , stepné lokality , xerotermofilný
Prenolepis nitens – vzácny podzemný druh , teplé dubové lesy (no aktívny iba během chladných měsícov)

+ hniezdiská mravcov rodu Formica – teda je zakázané akékoľvek narúšaneníjich hniezd , podle rozmerov je to sankciované pokutou při narušení.

Na druhé strane , zákon nešpecifikuje ochranu samostatných mravcov Formica , ale iba jejich hniezd. V krátkosti to teda znamená , že podle slovenských zákonov není Formica jak mravec – jedinec , chránený.
Tuto skutočnost však špecifikuje nejaká vyhláška která je v zábere na celú EÚ , která už presnejšie vymedzuje druhy z podrodu Formica , jak mravce chránené úplne.
Tam prakticky patria všechny lesné druhy rodu Formica , resp. tie které si vytvárajú charakteristické kopcovité hniezda a podobne.

Ostatné druhy podrodov napr. Serviformica (a teda F.cunicularia, F.rufibarbis a pod.) jak jedince , chránené ne su – co nám dovoľuje prakticky zobrat kráľovnú z roja do formikária – pretože predsa hniezdisko nepoškodzujeme. U lesných Formica táto možnost odpadáva samozrejme.

Toto je moje subjektívne pojímanie zákona – jak je vidno berú ho tak i zahraniční chovatelia i obchody s týmto sortimentom :)

*********************************

Čo se týka rychlesti těch robotníc. Mravec který má slabší zrak a pohybuje se relatívne pomaly nebo dostatočne rychle tak aby zrakom vnímal to co dokáže , nepotřebuje trhané pohyby. Formica vidí relatívne dobre (můžeš to pozorovat když ideš k jejich terítóriu , že se na teba otočí a zaujme obrannú pozíciu) , no při rychlem pobybe nestíhajú pravdepodobne očká reagovat na zmeny prostredia a tak se trhano pozastavuje , aby se zorientovala.

*********************************

určovanie mravcov , trochu problematická téma i pro mňa.
V zásade by si si mal na určenie aspoň skúsit zohnat nejakú lupu , ideálne tak 10x zväčšenie. Vele druhov se dá i „od oka“ , pokud neexistuje jiný druh v regióne který se na ten pozorovaný náramne podobá a netreba porovnávat.

V zásade to môžme ale na začiatok rozdelit na 4 skupiny (ostatné necháme tak zatiaľ):

Ponerinae – u nás malé druhy do 4mm , dlhé úzke telo , šupina na stopke mezi bruškom a hruďou vysoká a pomerne hrubá , prvý a druhý článok zadočka oddelený hlbšou ryhou. Robotnice a samičky vzhledovo dost podobné (občas takřka rovnaké) , mají žihadielko , aktívna lovia korist většinou v substráte – dokonca i kráľovná , žijú v menších kolóniach , primitívnejšie pomery mezi jedincami
U nás najznámejšie tak Ponera coarctata (príp. testacea), … ještě i Hypoponera ale tú najdřív niekde v skleníku , v hnojiskách a jjiných miestach kde se udržuje teplo

Myrmecinae – malé až stredne veliké druhy , najľahšie jejich rozpoznáš podle dvojdielnej stopky mezi bruškom a hruďou (tkzv. petiolus a postpetiolus) , taktéž v hniezdach si můžeš všimnút , že jejich larvy si netvoria kokóny ale vyvíjajú se holé , tkzv. pupae
V svojom regióne můžeš nájst druhy rodu Myrmica (ca 3-4.5mm), které si už asi našiel … na teplých stranách kopcov možno nájdeš jejich „väčšie verzie“ Manica rubida (okolo 7-9mm). V malých drievkach a na stromoch rôzne druhy rodu Temnothorax a Leptothorax (do 2.5mm), případně Tetramorium v zemi – malý čierny druh okolo 3mm.
Z tvojich pozorovaní můžem říct že patria mezi tie které se pomalšie pohybujú , bez trhania pohybov. Kráľovné jsou dobre rozpoznateľné (většinou).
Patrí spolu s Formicinae mezi najpočetnejšie skupiny.

Formicinae – malé i veliké druhy , stopka mezi zadočkom a hruďou iba 1 článková , tvorená vačšinou plochou šupinou, 5 článkové bruško.
Do tohto rodu zapadají napríklad spomínané mravce Formica , malé mravce obyčajné rodu Lasius , napr. u seba asi nájdeš Lasius niger , Lasius flavus nebo Lasius emarginatus , stredné až veliké druhy rodu Camponotus , a teda Camponotus ligniperda/herculeanus , na stromoch Camponotus truncatus a Camponotus fallax , v nížinách na juhu Camponotus vagus , aethiops a piceus. Patria sem i nájazdové Polyergus rufescens.
Většina těchto druhov pomerne rychle behá , rychle prijíma tekutú stravu , strieka při obrane kyselinu mravčiu a jejich larvy si vytvárajú ochranný kokón.

Dolichoderinae – malé až stredne veliké druhy , mezi bruškom a hruďou nízka jednočlánková stopka , zadoček zdanlivo 4 článkový.
U seba můžeš možno nájst Dolichoderus quadripuncatus , stromový druh , 3-4mm telo s červeno hnedým hrudníkom a na zadočku dobre viditeľné 4 bodky bieložlté.

Pomerne jednoduché členenie od Bezděčkovcov i s fotkami na určenie:
http://www.antweb.org/taxonomicPage.do? … =czechants[1]

Případně na začiatok skús tyto súbory:

http://www.mravce.info/formicidae.pdf
a
http://www.mravce.info/novaksadil.pdf[2][3]

Fuh som se rozpísal , snáď pomůže :D

Bing: zradlo (seurce)

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.