Jak se žilo za císaře pána – ceskatelevize.cz

Bratislava – Expozice monarcha, Dětský svět za císaře pána a Člověk ve fotografii pokračuje cyklus, který Národní muzeum přichystali na sezónu 2012/13. Projekt představuje Různé oblasti života za doby, kdy české Země Byli začleněných do habsburské monarchie, Zejména dobu vlády Františka Josefa I. (1848 1916). Výstavy se v Nové budově Národního muzea pro veřejnost otevírají 13. prosince a potrvají do 9. června Prištině roku.

zdroj: PROTEXT

Monarchie / šaty císařovny Sissi

monarcha / šaty císařovny Sissi

Hlavní výstava cyklu monarchii [1] ukazuje období našich dějin, které s sebou neslo významné stopy tradice, který však nebránila Bouřlivé modernizačnímu procesu celé společnosti. Na výstavě Jsou k vidění jedinečné předměty spojené s panovníkem Františkem Josefem I. a jeho rodinou, ale i celou řadu předmětů každodenního života obyvatel monarchie.

Pro návštěvníky Jistě jeden z nejzajímavějších objektů budov originální tmavě modré sametové šaty, které patřily Rakouské císařovo Alžbětě přezdívané Sissi. Výjimečný exponát zapůjčilo Vídeňská Kunsthistorické muzeum. Pojistná hodnota Satu činí 800 000 eur (zhruba 20 milionů korun). V současnosti jde o nejdražší šaty v České republice, vystavují se zde poprvé, reklamě ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

 přehrát video

Rozhovar s Michalem Lukeš

„Podařilo se nám šaty dostat do Prahy díky jednání s kolegy ze Schönbrunnu. Sissi je nosila předtím, než spáchal sebevraždu (1889) Její jediný syn Rudolf. Pote už nosila pouze černé šaty,“ uvedli Lukeš. Vídeňská muzeum je získalo v roce 1964 z pozůstalosti císařovniny dvorní dámy. Jde o jedny z mála dochovaných Satu na světě z období Alžbětjjiných mládí.

„O Sissi se říkalo, že je to žena s Nejtenčí pásem v rakousko-uherské monarchii. Já říkám, že to je první prokázaných anorektička, protože ona opravdu drzé drastické diety, cvičila a dávala si na postavu pozor , „poznamenal Lukeš.

Šaty, které se Původně nosili s krinolínou, tvořil korzet s krátkými balónovými rukávy a bohatá sukně s působivými vlečkou. Spodní část sukně zdobí po obvodu bohatě rase pruhy ze stejnou materiálu. Sissi, manželka císaře Františka Josefa I., považovala za svou Největší pýchu dlouhé hnědé vlasy. Podnikala četné procházky na koni, pěší výlety a spoustu času takové trávila v domácí tělocvičny, které si nechala zřídit v paláci.

zdroj: Národní muzeum

Střelecký terč Austrie, 1852, MSB v Jablonci nad Nisou.

Střelecký terč Austrie, 1852, MSB v Jablonci nad Nisou .

Výstavy z cyklu monarchie:

Pět objektů Národního muzea – ​​osm výstav:

Kouzelné hrací strojky České muzeum hudby, od 29. června 2012

Sportsmeni v zemích českých Národní památník na Vítkově na Opavsku, od 7. září 2012

krmena – jídlo – žrádlo Národopisné muzeum – Musaion, od 5. října 2012

Po stopě Karla Maye Náprstkovo muzeum Asijská, afrických a amerických kultur, od 25. října 2012

monarchie Nová budova Národního muzea , od 13. prosince 2012

Dětský svět za císaře pána Nová budova Národního muzea, od 13. prosince 2012

Člověk ve fotografii Nová budova Národního muzea, od 13. prosince 2012

Století valčíku a polky České muzeum hudby, od 9. Brezno 2013

Zdroj: ČT24, ČTK

References

  1. ^ monarchii (monarchie.nm.cz)