Jak postupovat při krmení kotěte po příchodu k nám | Macka.sk …

Věčná otázka každého chovatele i milovníka koček je, jak správně a plnohodnotně krmit svých kočičích svěřenců. Zvlášt pro začátečníka, který se rozhodl pro koupi svého prvního kotěte je to opravdu velká věda. Stejně jako při nás lidech, tak i při zvířecích Mláďátkách platí, že pro zdravý a normální vývoj je nutná plnohodnotná, pestrá a vyvážená strava.

U kotěte by se o jeho základní výživu měla postarat jeho matka. To je samozřejmě ideální případ. Pokud volíme kotě určitého plemene, rozhodně bychom měli nákup uskutečnit na základě referencí a vždy jen u registrovaných chovatelské stanice. Zde platí, že koťata jsou nabízeny k prodeji od 12. a někdy až 13. týdne věku – nikdy ne dříve. Tehdy je kotě již odstaveny od mateřského mléka, plně socializované, zvyklé na lidi i jiné kočky. Matka jejich naučila potřebné dovednosti, péči o kožíšek a čjjistotu, umění lovit, sociálním vazbám … Kotě by samozřejmě mělo být čistotné a dodržovat hygienické návyky a do nového domova by mělo odejít po odčervení a základem očkování.

Strava pro koťata

V tomto věku je už absolutně normální, že konzumuje stravu určenou koťatům . Samotný chovatel však určuje zda svým kočičkám nabízí komerčně dostupné krmiva – suché nebo mokré nebo zda jim připravuje stravu vlastní, případně je to kombinace obou způsobů krmení. Při odběru koťata z chovatelské stanice bude každý nový majitel určitě důkladně zaškolený jak správně krmit a čím. Pokud se však časem rozhodnete kotě naučit na jiný druh stravy či jinou značku krmiva, je to také možné. Stačí si vybrat kvalitní krmivo určené pro koťata našeho věku, které bude plnohodnotné a kompletní. Původní stravu budete během minimálně 7 dní postupně míchat s tou novou, přičemž neustále budete poměr nového krmiva zvyšovat, až na konci 7 dne zůstane kotěti v misce už jen krmivo nové.

Dávkování

Krmná dávka jednotlivých denních porcí je v případě komerčně dostupných krmiv uvedena na obalu. Já osobně myslím, že je to údaj orientační. Podle věku a fyzické konstituce a také jeho kondice můžeme krmnou dávku mírně zvýšit nebo naopak snížit. Nikdy však dávku nadmíru nepřekračujeme, abychom si u koťata nevyvinuly závislost na krmiva. Stejně doporučuji velmi skromně nabízet i doplňková krmiva či pamlsky. (A vždy jen ty, které jsou určeny koťatům do 12 měsíců věku)

Většina koťat je extrémně hravých, přímo divokých a tak bychom neměli mít problém s obezitou. Každé chlupaté klubíčko je však jiné a proto je třeba důsledně sledovat jeho aktivitu, denní příjem jídla a vody a také stolici. Pokud se nám zdá, že kotě neroste a nepřibírá jak by mělo, nebo jsme si všimli jiný problém, třeba kontaktovat veterináře, který nás usměrní.

Denní krmný režim

Kotě bychom měli krmit menšími dávkami vícekrát denně. Jeho malý žaludek se rychle zaplní a stejně i rychle vyprázdní a proto je rozdělení denní dávky na několik chodů přijatelnější. Začít můžeme klidně i na 5 denních dávkách a po půl roce jejich počet snížit na 4 porce a po jeho prvním roce života to zredukujeme na 3 denní porce. Dospělé kočky se doporučuje krmit 2 až 3krát denně.

Aktivní příjem potravy

Moji tři dospěláci dostávají 3 denní dávky krmiva a kotě 5. Já nejsem zastáncem toho, aby kočka měla ke krmivu neomezený přístup. (Kromě vody, kterou musí mít stále k dispozici!) Naopak si myslím, že je vhodnější dávat přesné dávky, více ráz denně. Kromě toho myslím, že i podávání krmiva může být pro kočky výzvou. Už dva roky u nás (kromě mokré stravy) nefunguje klasický pasivní příjem krmiva v misce. Zakoupil jsem několik dávkovače, labyrinty a krmné desky, ve kterých jsou granulky ukryté a kočka musí vynaložit nějaké to úsilí, aby se k nim dostala. V omezené míře je takto možné kombinovat krmení iu kotěte. Můj Robin dostává část krmiva v misce a část si musí vylovit z labyrintů a dávkovačů.

Kvalitní a plnohodnotné krmivo

Pokud jsme začátečník, tak výběr kvalitního a cenově dostupného krmiva bychom měli nechat na odborníka. Poradit nám by mohl zkušený chovatel, odborník na výživu (veterinář) nebo si můžeme udělat malý průzkum v rámci čtení recenzí na internetu. Základem však je fakt, že kočka je masožravec a proto potřebuje stravu bohatou na maso a tedy bílkoviny. U kotěte je zvlášt důležitý jejich vysoký podíl, kvalita a snadná stravitelnost. Pokud vidíme levné tzv.. hypermarketový krmiva a přitom víme, že maso není levná záležitost, můžeme si logicky odvodit co asi krmivo obsahuje. Nejčastěji to bývá nějaký balast ze kterého kočka zbytečně přibere ale výživovou hodnotu nemá.

Za kvalitu se opravdu platí a proto kvalitní a plnohodnotné krmivo označované jako superprémiové nepatří k těm běžně dostupným a levným. Na druhé straně si však musíme uvědomit, že to, co investujeme do stravy, nezaplatíme následně u veterináře, kde by se nedostatky způsobené nesprávnou výživou řešili. Strava je rozhodně základem zdraví a na zdraví se šetřit nemělo.

Už iu nás na slovenské je trh s chovatelskými produkty dostatečně široký a je opravdu z čeho vybírat. Is menším rozpočtem můžeme kotěti dopřát kvalitu, jen to chce trošku trpělivosti a sbírání znalostí. Kromě toho pokud budeme sledovat jednotlivé nabídky obchodů určitě často uvidíme nějakou tu akci, zlevnění či výprodej.

Autor: Kajo Wild, WildCats.sk

krmivo – Google Blog Search