Jak odhalit podezřelých obchod – denik.cz

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. Autor: Deník / Michal Mikulenka

včera 20:37

Praha – Nakupování na internetu je rychlé, pohodlné a levné. Není však vždy bezproblémové, špatnou zkušenost má až třetiny spotřebitelů. Vyplatí se být opatrný.

Ne každý má s nákupum na internetu dobrou zkušenost. Jeho negativa zná i Zuzana Šmajlerová. Živí se jako kameramankou, ale její koníčkem je fotografování. Díky tomu často cestuje, a protože chce být v kontaktu se svou rodinou a přáteli, rozhodla se koupit si šikovný mobil.

Na internetu si vybrala model. Zjistila, který obchod ho Nabízí nejlevnější, tam si ho objednala, zaplatila a vyzvídal v kamenné pobočce. Její dojem z celého nákupu byl kladný.

Bohužel, po čtyřech měsících přestal fungovat display mobilu a Zuzana ho musela reklamovat.

Průběh reklamace

Obchodník má povinnost zařídím reklamaci do 30 dnů. Až doma si však Zuzana v reklamačním listu všimla věty, že ve výjimečných případech může vybavení trvat 60 dní.

Uplynulo však dokonce Čtyři měsíce a Zuzana mobil stále němé. Začala tak pátrat na diskusních fórech a zjistila, že není jediná, kdo naletěla.

Společně s dalšími postiženým podala hromadnou žalobu na obchodníka. Až potu začal internetový obchod komunikovat a nabídl Zuzanu opravený telefon. Ta si však Mezitím koupila jiný a trvala na vrácení peněz, protože obchod nesplnil dohodnuté podmínky.

Pokud jde o reklamaci zboží nakoupeného v zahraničí, s podobnými podmínkami jako v Česku se utká v zemích EVROPSKÁ UNIE. Při nákupuch z ostatních zemí už je to horší. Jihovýchodní Asie nemá Téměř zadní právní úpravy k ochraně spotřebitelů. Ani v Americe nejsou práva stejná jako v Evropě.

výběru věnujte čas

Na internetu najdete tisíce internetových obchodů. Znát ten podezřelých však není nemožné. Už z toho, co o sobě na internetu uvádí, můžete leccos vypozorovat. Podle občanského zákoníku a zákona o ochraně spotřebitele musí mit internetový obchod na svých stránkách například kontaktní údaje, specifikaci výrobku a jeho konečnou cenu včetně DPH a všech poplatků. Takové musí uvést informace o způsobu a ceně za dodání nebe o podmínkách reklamace a možnosti vrácení zboží.

Jednou z výhod internetového nakupování je nízká cena. I ta však má své hranice a příliš nízká cena znamená, že pravděpodobně půjde o podvod.

„Je dobré ověřit si cenu u velkých internetových obchodů, A pokud je nižší například o 30 procent nebo dokonce o polovinu, tak se nákupu raději vyhnout,“ radí Patrik Nacher, finanční analytik, ochránce spotřebitele a majitel serveru www. bankovnipoplatky.com [1] .

Podívejte se takové, zdá je obchod certifikován nezávislou společností. Vzhledem k tomu, že i certifikáty se dají falšovat, raději si ho ověřte i jinde než přímo na stránkách obchodu. Zkontrolovat její muzete například na webu www.certifikovany-obchod.cz [2] nebo na stránkách Sdružení obrany spotřebitelů. Informace o obchodě můžete získat takové od svých známých nebo z referencí na diskusních fórech.

Na internetu můžete přímo sehnat všechno, od lístky na vlak po oblečení. Záleží jen na vás, co všechno si troufne koupit. „Internet je dobrý pro standardizované zboží, to znamená to, které má podobné parametry. Sem patří například oblečení, krmivo nebo hračky. To, co je těžší nakupovat, jsou specifické individuální věci na objednávku,“ uvádí Marek Liška z Asociace pro elektronickou komerci. Nejčastěji kupovaným zbožím na internetu jsou počítače, notebooky a mobily.

Pokud se naopak jako firma potřebujete starého elektroodpadu zbavit, muzete to takové udělat přes internet. Stačí na stránkách neziskové společnosti Asekol zadat Své IČO a odvoz objednat.

V dnešní době se stalo oblíbeným nakupování služeb na internetu. Založit si účet v Banco nebe pojistit se můžete už dávno. Služby finančních institucí jdou ale dál.

„Například aplikace pro dohodnutí či správu Pojištění si můžete Stáhnout i do svého šikovného mobilu,“ upozorňuje na nové trendy Hana Kovářová z České pojišťovny.

Co se nelíbí, vraťte

Výhodou nákupu přes internet je možnost odstoupit do 14 dnů od smlouvy. Důvodem je to, že si zboží nemůžete přehlédnout ani vyzkoušet. Pokud se vám tedy doručené zboží nelíbí, můžete jej do 14 dnů vrátit. Máte nárok takové na vrácení poštovného a balného, ​​které jste obchodníkovi zaplatili. Vrácení zboží po teto lhůta však už jde na vaše náklady.

Nebojte se plateb

fenoménu při placení za zboží přes internet je v Česku dobírka. Je tedy zřejmé, že lidé jsou opatrní. Avšak ani Tehdy, Když volíte jinou možnost, ale dodržujete zásady bezpečnosti, se nemusíte bát.

„Pokud využíváte Platební karty, doporučuji nechat si vystavit dvě. Jednu pro platby na internetu, kde jsou zakázán běžné platby a výběry z bankomatu. U druhé by jsem zakázal platby po internetu a využíval bych ji na výběry z bankomatu a na platby v obchodech, „radí Rostislav Kocman z Air Bank.

chovejte se obezřetně

Většina možných rizik při nákupu na internetu souvisí s neopatrnosti lidí. Na dobře zabezpečené banky se nevyplatí útočit. Lidé by měli být v první řadě obezřetného při výběru finančních služeb a obchodníků, které využívají, kvalitní zabezpečení je nutnou podmínkou.

Ukradená přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví nesmí ohrozit vaše peníze, například tím, že banka Nabízí potvrzování převod nezávisle na internetové komunikaci (SMS, generátor jednorázových kódů apod.. ). Pokud pro své finance nebe placení používáte služby chráněné heslem, nepoužívejte stejná hesla jako při registraci na jménu důvěryhodných stránkách. Samozřejmě dobře zvažujte, kam vložíte informace o své platební karty, a hlídejte si pohyby na účtu. Pokud by někdo například při platbě zadal Své přihlašovací údaje na stránky vytvořenou hackerům, zjistíme to v Banco až v případě proveden podezřelých transakcí.

Banka u svých klientů sleduje běžné transakce platebními kartami iv elektronickém bankovnictví, ověřuje ty podezřelých a zároveň umožňuje obchodníkům kontaktovat ji v případě, že se jim nějaká platba nezdá.

Pokud dojde k tomu, že pracovník zachytí nějakou podezřelých transakcí, obratem kontaktuje majitele účtu a ověří Její platnost. Je proto DŮLEŽITÉ, abyste na sobě zanechali aktuální kontakt.

Dnešní trendem v zabezpečení vašich plateb je tzv.. systém 3D Secure.

Řada internetových obchodů jej využívá a chrání tak vaše citlivé údaje zadávané při platbě kartou. Po označení způsobu platby jste přesměrování přímo do zprostředkovatelské banky, který vás vyzve k zadání údajů. Uvést musíte číslo vaší karty, datum konce Její platnosti a takzvané CVV2/CVC2, nebyly trojčíslí předtištěné na podpisovém proužky karty. Znamená to tedy, že dáváte údaje k dispozici Přímo banca a nedostanou se vůbec do rukou obchodníka ani je-ho zaměstnanců.

V žádném případě nezadávejte na internetu váš PIN pro platbu v obchodě nebo výběr z bankomatu. V některých obchodech můžete využít Stejně Přímo Platební bránu vaší banky.

RADEK Komanický, Autor je odborníkem Raiffeisenbank.

Odborník radí: Jak postupovat při reklamaci u zboží KOUPENO přes internet?

Reklamační řízení začíná uplatněním reklamace, tedy Většinou předání zboží prodejci. Pokud ho zasílám poštou, lhůta pro vyřízení reklamace běží od chvíle, kdy jí obchodník převezme. Když máte tu možnost, je nejlepší reklamaci uplatnit osobně. Pokud má e-shop pobočku daleko od vašeho Bydliště, pak je nejlepší odeslat reklamaci balíkem a Připojit doručenku, at víte, kdy obchodník balík převzal. Někdy se stává, že reklamační oddělení není v sídle společnosti, který provozuje internetový obchod. Kam poslat zboží, je vždy uvedeno na stránkách obchodu. Doklad o uplatnění reklamace musí být vždy písemný a musí obsahovat informaci, kdy byla uplatněna, co je jejím obsahem a jakým způsobem požadujete reklamaci vyřešil.

Miloš Borovička, právní poradce časopisu dTest

PETRA Kollerová

Autor: Redakce [3]

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Do diskuse nikdo nevložil žádný příspěvek

References

  1. ^ www.bankovnipoplatky.com (www.bankovnipoplatky.com)
  2. ^ www.certifikovany-obchod.cz (www.certifikovany -obchod.cz)
  3. ^ Redakce (www.denik.cz)