Írán drtí finanční sankce, za dodávky obilí Nabízí ropu a zlato – iDNES.cz
17. února 2012 7:20
Na Írán těžce dopadly finanční sankce uvalené mezinárodním společenství kvůli jeho jaderný ambice. Íránské Měna prudce padá a islamistické režim za dodávky pšenice a nejnutnějších produktů Nabízí ropu či zlato.
Průzkum, který mezi obchodníky s komoditami uskutečnila agentura Reuters, napovídá, že Írán má čím dál větší problém zaplatit za dodávky základních produktů, jako je rýže, olej, cukr, kukuřice nebo krmivo pro zvířata. V íránských přístavech kotví lodě naplněné obilím, jejich posádky ale odmítají složit náklad, Dokud nedostanou zaplaceno.
MOHOU za to finanční sankce, kterým se svět snaží dotlačit teokratický režim zpět k jednacím stolům a odradit ho od vývoje jaderné zbraně. Íránském obchodníkům Zoufale chybí eura a dolary na platby za dodávky ze zahraničí. Teherán místo hotovosti Nabízí zlaté cihly nebe tankery naplněné ropou.
„Za obilí platí zlatými cihla av barterovém obchodech Nabízí i platbu ropou. Jsou do toho zapojen i ty Největší společnosti,“ svěřil se agentuře Reuters jeden z obchodníků s komoditami. „Jsou to ohromné dodávky a platba zlatem nebe ropou je nejrychlejší řešení,“ dodal.
Ruská pšeniceÍránští obchodníci začali jednat s ruskými prodejci, který by byli schopni skutečně zajistit dovoz vybraných obilovin. Protože by byl obchod provedení v rublech, Teherán by se vyhnal sankce, které na něj uvalili západní země. Obchodníci z Íránu Jednej tak o dovoz kukuřice ze sousedního Iráku. Pšenice, jejíž dodávky si Írán domluvy, je podle zdroje původem z Německa, Kanady, Austrálie a Brazílie. Jen za poslední dva týdny Írán koupil až 1,1 milionu tun pšenice. Zdroj: ČTK
|
Írán dříve sankce obcházel skrze společnosti v třetích zemích, například v Dubaji. Spojené arabské emiráty se ale takové přidali k mezinárodním sankce a Svým občanům obchodování s Teheránu zatrhli.
spočítej to Íránci Ahmadínežáda u voleb?
Podle amerického ministerstva zemědělství potřebu Íránu do června dovezou minimálně 500 tisíc tun pšenice, aby zajistit, že máte dostatek potravin pro své 74 milionů obyvatel.
„Jedním z nejbližších zdroje dodávek muze byt Kazachstán. Obě země mají dobré Vzájemné kontakty a obě mají silné Strakonice vlády, což usnadníte obchodování mezi státy,“ Domnívám se francouzský odborník na obchod s pšenicí Michel Ferret.
Nyní přísun zboží do íránských obchodů ustává, ceny rychle Rostou a hodnota íránského riálu se už týdny propadat. Podle deníku The Times krizi dopadá na zem jen měsíc před parlamentními volbami, které jsou vnímány jako referendum o ekonomickém programu prezidenta Mahmúda Ahamdínežáda.
Ten na konci roku 2010 zrušil státního příspěvku na elektřinu, palivo a potraviny, které Byli zaveden po islámské revoluce v roce 1979 a na jak stát každý rok dával v přepočtu 100 miliard dolarů. Prezident je nahradil systémem individuálních dávek, jejichž vliv ale oslabuje rostoucí inflace.
Vláda chce rostoucí ceny zkrotit tím, že na trhy posílá inspektorů, kterým se snaží obchodníků donutit ke snížení cen. Na internetu se už objevila videa urputných Hádek mezi vládnímu kontrolora a trhovci, kterým se snaží vysvětlit, že na svých cenách mají jen minimální zisk.