Biovejce nezdražují, zájem zákazníků o ně vzrůstá – Enviweb
Vejce v kvalitě bio výrazně nezdražují oproti minulosti, a tak má cenový nárůst vajec z konvenční produkce paradoxně i pozitivní efekt. Přilákat zákazníky, který spíše kvůli obsahu peněženky s jejich koupě váhali. Spotřebitelé, kterým se orientují na vejce z [1] produkce, tak za téměř stejnou cenu jako dříve nebo potravina má prokazatelně vysokou kvalitou.
Zatímco cena vajec z konvenční produkce se v posledních týdnech šplhala strmé nahoru, ceny biovajec se nijak zvlášt nezměnilo. V bioprodejnách se dají koupit za cenu kolem osmi korun za kus. V internetových obchodech při objednávce většího počtu se Může zákazník dostat i na cenu pod sedm korun za kus, tedy stejnou Částka, jakou často má spotřebitel za vejce z klasického chovu. U ekologických chovatele drůbež přímo na farmě je pak cena za vejce ještě nižší.
Ekologičtí malochovatelé nosnic zaznamenali zvýšený zájem spotřebitelé o jejich produkci. „Lide se častěji poptávají, ale zatím můžeme realizovat jen předem nasmlouvané odběry,“ potvrdil Jiří Beránek z Farmy Stránský ze Žilinského kraje. Vývoj na trhu s vejci vnímá jako Příznivý, nebe ekologičtí farmáři díky vyššími zájmu spotřebitelé o biovejce nebo se spravedlivou cenu. Podle Pavla Kýra z Heroltic na Olomoucku záleží na velikosti vajec a typu balení. Velká vejce v balení po šesti kusech jsou nejdražší. V případě odběru přímo z farmy je schopen zákazníkům nabídnout cenu již od 5,50 korun za kus.
Odborné studie prokázaly, že biovejce mají vyšší výživové – fyziologickou kvalitu. Obsahují větší množství lecitinu, tuku a karotenoidy. Zároveň vejce slepice z volného chovu, který je pro ekologický chov nosnic typický, mají výrazně nižší P-hodnoty, kterým se měří stres slepice z klecového chovu. Vejce ekologicky chovaných slepice jsou navíc těžší, z čehož vyplývá, že váha žloutku je výrazně vyšší. *
„Další přidanou hodnotou produkce biovajec je welfare zvířat. Nosnice v ekologickém chovu mají zajištěna podmínky Přirozený způsob života. Snůšku ovlivňuje letí období a cyklus dně, ne umělé osvětlení. Nosnice mají prostor na hrabání a vyhledávání potravy , popelení se, nerušené snůšce do hnízda a vzájemném kontaktu i soužití v hejnu s kohoutky. Venkovní výběh je samozřejmostí, „uvede Kateřina Nesrstová, manažerka [2] Svazu ekologických zemědělců.
Krmivo slepice v ekologických chovech pochází min. z 80% z produkce ekologického zemědělství az části ho tvoří čerstvá tráva, seno nebo naklíčené obilí. V potravě nosnice však rozhodně nenajdou zakázAno extrahované šroty, tedy krmiva chemického původu, a krmiva s příměsí GMO.
„Cenový vývoj na trhu s vejci ukazuje, jak obchodníci využívají situace. Zatímco ekologičtí Chovatelé hospodaří za mnohem přísnějších podmínek s vyššími ekonomickými náklady, cena jejich biovajec je nyní srovnatelná s konvenční produkce v klecových` koncentrácích `. Někde tak není něco v pořádku, „upozornila Kateřina Nesrstová.
Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Sylva Horáková
Zatím žádný příspěvek
muzete na tento článek reagovat jako první …
EnviWeb sro neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderní ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takový, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo zahrnují především neplacenou reklamu. Diskuse NĚJŠÍ určený pro dotazy na autor článku nebe redaktor EnviWebu.