Vejce jsou drahé, budeme chovat doma slepice? – Pluska.sk

Ceny vajec rostou z týdne na týden a prý se ještě nezastavili. Zatímco loni jsme kupovali deset vajec přibližně za jedno euro, v únoru stáli už kolem 1,50 eura a začátkem března jsme v obchodech cenu pod dvě eura nenašli. V některých regionech se cena dokonce šplhá až k třiceti centům za jedno vejce. Při této drahotě se vyplatí chovat nosnice už i doma.

Málo vajec

V lednu zdražily vejce o sedm procent, v únoru o deset av březnu má být jejich cena vyšší dokonce o pětadvacet procent. Cenu si drůbežář dovolili zvýšit, protože na trhu je v současnosti málo vajec a navíc tvrdí, že dosud je prodávaly pod cenou a byly ztrátoví. „Minulý rok byl extrémně nejhorší za posledních patnáct let. Všichni výrobci vajec byly v červených číslech. Náklady na sto vajec se pohybují na úrovni sedm eur, někteří chovatelé je však prodávaly pod šest eur. To mělo za následek, že mnozí skončili s jejich produkcí , „vysvětluje mluvčí Unie drůbežárny Ľubomír Urban. Ještě loni bylo totiž Slovensko zásobovány i nadprodukcí z Polska. „V roce 2009 byla cena vajec velmi dobrá, a proto se všichni vrhli na chov slepic. Zejména Poláci, kteří a levného polského dovozu i nové nařízení Evropské komise. Podle něj musí všichni producenti vajec od 1. ledna tohoto roku chovat nosnice v takzvaných obohacených klecích. V nich mají slepice lepší podmínky na život. Na rozdíl od starých klecí mají již i bidlo a hnízdo. Producenti vajec je museli předělat a to podle nich mělo takové důsledky, že někteří investice spolu se ztrátovým rokem finančně nezvládli a farmy zavřeli. Proto je na trhu méně vajec.

Vysoká marže?

Podle drůbežárny by vyšší cenu lidé nemuseli výrazně pocítit, pokud by si obchodníci snížili svou marži. Při pohledu do regálů však k takovému kroku zřejmě nepřistoupily. Když jsme se některých zástupců obchodních řetězců zeptali i na tuto možnost, neodpověděli nám. „Marže na komoditách je nestálá a kolísá během roku. Je závislá od vývoje nákupních a prodejních cen na trhu, „říká Miroslav Chmelár z Hypernovy. I obchodníci vidí za zdražováním především nedostatek vajec pocházejících z hospodářství v obohacených klecích. Snížení cen můžeme podle nich očekávat až koncem června.“ Když se na trhu projeví větší produkce vajec, „tvrdí mluvčí Teska Oľga Hrnčiarová. Ani drůbežář nejsou optimističtější.“ Češi nedostatek neodstraní do Velikonoc, v Polsku je cena dokonce vyšší než u nás, proto ještě poroste. O kolik, to nevím odhadnout, ale předpokládám, že nákupní průměrná cena se před Velikonocemi zastaví a překročí hranici 10 eur za sto kusů. Na to si třeba připočítat balení, dopravu a marži obchodu od 0 do 50 procent, „konstatuje Ladislav Birčák s tím, že v létě by cena měla klesnout, ale určitě nebude tak nízká jako loni.

Domácí chov

A jak si poradit s touto drahotou Můžete se vrátit do časů našich babiček a produkovat zdravé a zejména čerstvá vejce doma. O tom, že je to jednoduché a ekonomicky výhodné, přesvědčuje i Matúš Pavle z Mojmíroviec při Nitre, který se před rokem rozhodl část zahrady oplotit a chovat tam drůbež. „V zimě je nosivost slepic slabší, takže průměrně máme čtyři-pět vajec denně. Zanedlouho ve špičce bude každá snášet každý den jedno vejce. S manželkou jsme vypočítali, že denně zkonzumují krmivo asi za sedmnáct centů. Spolu s průměrem snášky to vychází pět vajec při deseti slepicích. Takže deset vajec nás stojí asi pětatřicet centů, „vypočítává chovatel. V oplocené zahradě má kromě slepic i husy a kachny, spolu s výstavbou ho tento domácí chov stál do čtyři sta eur, z toho kurník do dvě stě padesát eur.“ Ten má podlahovou plochu necelé čtyři čtvereční metry a vnitřní výšku do dvou metrů. Nosná konstrukce je z dřevěných hranolů, podlahu tvoří latě a zastřešení je z lehké bitumenové střešní krytiny. Slepice zde mají ráj a nejsou náročné ani na péči. Dáte jim vodu, hodíte hrst zrna a přidáte z toho, co zbylo v kuchyni. Chovu denně věnuji přibližně deset minut, „dodává Pavle.“ A proč jsem se takto rozhodl? Chci vědět, co jím. A už vidím i cítím rozdíl. Konečně máme doma normální žlutý žloutek, „spokojeně uzavírá. Na domácí chov nepotřeboval žádné povolení. Ne všude k tomu však přistupují stejně. Velká města jako Bratislava či Košice chov hospodářských zvířat na svém území nijak zvlášt neupravují a chovatelů neomezují. To znamená, že slepice byste mohli mít iv rodinném domě v centru města, což například nemůžete v Trnavě. Tam, ale iv dalších městech, je zakázAno chovat slepice v centrální městské zóně av bytových domech. To znamená, že nesmí být ani na balkonech a terasách. Některé samosprávy mají ve svých nařízeních přesně určené podmínky. Většina z nich se shoduje v tom, že drůbeži třeba zajistit výběh, pro jednu nosnici jeden čtvereční metr. Chovatel by měl zvířata podle většiny obecně závazných nařízení držet v určité vzdálenosti od ulice či jjjiných obydlí. kurník by měl být od ulice postaven minimálně deset metrů, od oken souseda by je mělo dělit alespoň patnáct metrů. Od hranice sousedního pozemku alespoň metr, od vodního zdroje deset metrů. V některých obcích také požadují povolení od správce či majitele domu, tak vyjádření sousedů .

Výhodné

Během snášky, což je přibližně jeden rok, vám slepice může dát až tři sta vajec. Tříčlenné rodině proto stačí mít v domácím chovu pět slepic, které zajistí čtyři až pět vajec denně. chovatelé prodávají i speciální plemena vyšlechtěné na snášení vajec. Jedno takové jednodenní kuřátko stojí okolo devadesát centů. Koupit si můžete i sedemtýždňové odchované kuře, za které zaplatíte od tří do šesti eur. „Do snášky se slepice dostane v dvacátém týdnu. Na dvoře bychom si ji měli nechat dva a půl až tři roky, pak bychom ji měli vyměnit, „seznamuje nás Terezie Slezáková z Zemědělského družstva v Hôrke nad Váhom. Aby měli slepice zdravé vejce, třeba je nechat volně hrabat a dávat jim obilné krmivo, jako je pšenice, ječmen či kukuřice. „Pokud ho kupujete přímo od výrobce, zaplatíte za 50 kilogramů kolem deseti až dvanáct eur, v obchodě za totéž množství můžete dát až dvacet eur. Denně jedna slepice potřebuje 125 gramů krmiva, ale když jí dáváte i domácí odpad, tak tolik nespotřebuje, „vysvětluje Slezáková, podle níž se slepice vyplatí doma chovat.“ Náklady na jedno vajíčko jsou při domácím chovu kolem pěti centů, v obchodě si ho momentálně koupíte přibližně za dvacet centů. „