Domácí chov slepice vyžaduje čas a energii, náklady se přitom vrátí nemusí – Slovenský rozhlas
23. března 2012 v 15:35
Rostoucí cena vajec způsobilá v českých domácnostech paniku. Někdo se ve spotřeba Omezit nebe vejce nakupuje v zahraničí. Jsou ale takové lidé, kterým se rozhodli chovat slepice. Mnohým se přitom vložené peníze, čas a energie vrátit nemusí.
Čtyřčlenná rodina spotřebuje měsíčně zhruba 30 vajec, tedy jedno velké plato. Za to dnes platíme průměr 135 korun, tedy o 50 korun více než v prosinci loňského roku, těsně před zvýšením cen vajec kvůli novým klec a vyšší DPH.
Zdá se takový rodině vyplatí pořídit si slepice, záleží na tom, zda má podmínky pro chov, nebo zda je bude muset teprve Vytvořit.
Slepice totiž nestačí vypustit na zahradu, výběh muší mit ohraničený, muší pravidelně dostávat krmivo a na noc se zavírají do kurníku. Vyžaduji peci jako kterékoliv jiné hospodářských zvířat.
Pokud rodina spotřebuje měsíčně zhruba 30 vajec, pak by jí teoreticky stačily dvě slepice. Kroměř nákupu nosnic, za kterou by dala kolem 300 korun, musela by počítat s nákupum krmení.
Slepice dostávají zrno a směs vitamínů a minerálních látek, což obnáší 800 korun ročně. Takže náklady by v tomto případě překračovaly tisíc korun a vrátili by se za osm až devět měsíců.
Některé lidé by navíc museli za slepicemi docházet, takže by jim je započítAno i výdaje na cestu. Mnohem vyšší náklady by pak měli ti, kterých slepice nechovali a nemají ani kurník a potřebný výběh.
K chovu jakéhokoliv zvířete je ale podle odborníků třeba mít vztah, není to tedy jen o vajíčcích, případně masu. Nejprve by si proto zájemce měli pořádně rozmyslela, zda tomu chtějí dat čas a energii. Jinak MOHOU domácí slepice snášet vejce, který by si nikdy nekoupili, tedy vejce od zubožených slepice.