Desítky budek mají zachránit uzimený ptáčky – SME.sk
Přenocování v budce dokáže podle expertů ušetřit ptákům až 25% energie.
Zlate Moravce. Padesát budek pro ptáky ohrožených zimou přibude v nejbližších dnech v městských parcích a školních zahradách. Rozvěsit jich tam ochránci přírody pod vedením člena České ornitologické společnosti Ludvíka Chládek.
Ten podal na ústředí společnosti projekt s názvem Ekologická [1] výchova již od mateřských škol. Malí školkaři i školáci budou moci sledovat, jak ochranáři před nástupem krutěch mrazů pomáhají oslabeným opeřencům.
Ochrana před krutými mrazy a ledovým větrem
Projekt měl několik částí. Peníze získané ze společnosti pokryly jen materiál na budky, zbytek Chládek vyřizoval sponzorsky. Díky iniciativě tak vzniklo pět druhů budek různých velikostí. Nejvíce, až 35, je určených pro sýkorky a ptáky podobné velikosti. Do budek se dostanou otvorem s průměrem 2,8 centimetru. Větší budky mají vstup s průměrem 3,5 centimetru.
Budky využijí hlavně dutinové druhy ptáků. „Nejmenší budky poslouží hlavně Sýkora modřinka, sýkory tkaničnice, sýkory leskohlavej. Největší jsou zase pro sokoly a sovy,“ řekl Ludvík Chládek. Budky jsou vhodné i pro holuby, ozdobeným, zlatý či konipase.
Smyslem budek je pomoci ptákům přečkat kruté mrazy a nepřízeň běhemí [2] v bezpečném prostředí. Vhodné jsou hlavně v lokalitách, kde chybí dutinové stromy.
Budky ochrání ptáčky před mrazy a ledovým větrem. Přenocování v nich pomáhá ptákům ušetřit až čtvrtinu energie, kterou by jinak museli vydat. Vysílené pak v mrazivém běhemí snadněji uhynou.
Pozor na kuny, kočky a veverky
Základním pravidlem pro umJítování budek, které se budou učit i zlatomoravskí školáci, je myslet na číhajících predátorů. Odborníci proto radí, aby budky byly alespoň tři metry nad zemí v lehkém sklonu směrem dopředu, aby se na ně predátoři nedokázali déle udržet. Kromě toho by budky měly mít zvenku hladký povrch a otvor pro vstup ptáků by měl být co nejvyšší.
„Lidské obydlí přitom nehrají roli. Pokud má pták někde zahnízdit, je ochoten vytvořit si hnízdo i na místě, kde je trochu rušen. To platí i pro přenocování ptáků v dřevěných prostorách. Samozřejmě, nejlepší je umisťovat budky na klidnějším místě, někde v zahradě, na okraji lesa, nebo v parku, „vysvětluje Chládek.
Pokud nebyly dodrženy tato základní pravidla, ptáčky schovávající se před zimou se mohou stát oběťmi koček, kun či veverek. Budka by měla být z dostatečně tlustého dřeva, aby se nestalo, že ho prokouše kuna či doďube datel.
Ve městě je již nyní rozvěšenými 70 budek. Chládek říká, že před každou zimou je třeba všechny vyčistit, aby se zbavil pro nebezpečných parazitů, které by mohly populaci ptáků zdecimovat stejně jako predátoři.
Na ochranu ptáků před zimou je stejně nutné i přikrmování. Pomoci ptákům s potravou může kdokoliv. Ochranáři doporučují, aby lidé krmivo nasypali do umělohmotných lahví, do kterých vyřežou jednoduchý otvor a zavěsí je na strom. V budkách po městě bude krmivo díky sponzorům.