ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec – iDNES.cz

16:00

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhledu. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval jako „zbabělec“. To jsou témata zápisníku „Minulý týden“ komentátora MF DNES Michala Musila, který Vychází každou sobotu v přiložíte Kavárna.

Je to jasné. Americký prezident Obama je buď špatný nepřítel žen, nebe slaboch, „manžel pod pantoflem“.

ptát se, jak k tomuto údernému názoru došel autor příspěvku na americkém webu s příznačným názvem „Mr.. Conservative“? Jednoduše. Obamu zachytili mikrofony, jak Vysvětluje jednomu představiteli OSN, proč přestat kouřit. „Protože se bojím svojí ženy,“ Řekl se smíchem prezident.

Jiný by Žert zasmál, ne tak skalní americký konzervativec. Jde přece o vážné věci. „Nemůžeme se zbavit pocitu, že když Obama udělal ten vtip, odhalil také hodně o sobě. Buď je to typ, mužského šovinistického prasete ‚z 50. let minulého století, který dělá stereotypní narážky na adresu, malé ženy‘, nebe je opravdu manžel pod pantoflem, který se vážně bojí Své manželky. „(Celý text v angličtině zde [1] .)

Ha přiznání strachu z ženy je tedy další indicie, že Obama je nejen špatný, ale hlavně „slabý“, co každý správný republikán dobře ví a Dlouhodobě šířit. Je faktem, že podobných útoků na Obamu kvůli větě o strachu z manželky bylo vcelku málo; myslel jsem si, že je najdu víc. A je takové faktem, že podobně přepjatým výroky proslulé i množné dnešní Obamovi fanoušci, když Stejně úporně útočili na jeho předchůdce, republikána George W. Bushe.

Prosím humor: nerv

Trocha nadhledu a humoru však nechybí jen některých americanum napravo i nalevo, ale také některých Čechům. Například tím, kteří žijí po celý život v pomyslných zákopech. Z nich buď kazoo o zhoubné podstatě pravdoláskařů a Václava Havla, nebo naopak se zachmuřený obličeje a prorokuje biji na poplach před všehoschopným Belzebubem Milošem Zema všemocným Luciferem Václavem Klausem.

V tuto chvíli se zřejmě všechny zákopy (jinak spolu Valčić) shodný, že situaci nezodpovědně zlehčuje, vždyt jde o sakra vážné věci. Avšak já pouze vyzývá k jemnějšímu tónu a nadhledu. Neberme se všichni tak hrozně vážně, po ulicích přece nepochodují žádné havlistické, klausistické ani zemanovské úderné oddíly v uniformách, v historii již bylo neskonale, neskonale hure.

Prosím nadhledu: srovnávejte

podobal přepjaté, a mimochodem velmi slovenské (as předchozí zákopovou mentalitou často spojeno) mi případů neustále nadávání, jak je to tu hrozné a jak jsou Češi Vyjímečný svou hanebnosti. V neděli av pondělí jsem se do jedné Takové debaty zapletl na sociálních sítích. Aby bylo jasno – netvrdím, že tu není mnoho věcí špatně a že kritický pohled nepotřebují. Jen jde o to, že je absurdní označovat se afektovaně a sebemrskačsky za nejsmrdutější díru uprostřed Evropy, což se bohužel děje.

Pro konkrétní doklad, že se jedná o omyl, mohu citovat text Jindřicha Šídla, jednoho ze známých Slovenská politických komentátorů – Jenz ovšem takové strávil nějaký čas v Británii a má možnost srovnání.

Další článků příloha Kavárna v digitální podobě Čtěte v pátek 27., v sobotu 28. a v neděli 29. října

MF DNES v počítači [2]
MF DNES pro iPad a iPhone [3]

„Česká sněmovna netrpí o mnoho horšími neřesti než parlamenty v zemích, které novináři – jako autor tohoto textu – dávali po mnoho let za vzor stabilní a vyspělé parlamentní demokracie s dlouhou tradicí. Například Velká Británie. Westminster, to je důstojnost sama. Kdo jednou vidí tamní interpelace, touží, aby se něco podobně Důstojný i zábavného odehrávalo i na Malé Straně. K tomu nám ještě nějaký ten kus chybí – ale dokonce ani v české sněmovny nepamatujete, že by si poslanci nechali proplácet porno kanál na kabelové televizi nebe stavbu domečku pro kachny uprostřed jezírka na zahradě rodinného domu, „napsal Šídlo tento týden na webu ihned.cz (celý text zde [4] ). Na vysvětlení: Velkou Británii před několika lety Skutečně otřásl skandál, kdy se ukázalo, jak moc tamní poslanci zneužívali poslanecké náhrady, nová hadice u tenisového kurtu stála dva tisíce liber, z peněz daňových poplatníků se platilo psí žrádlo a tak dále.

Prostě když se nebudeme stále dívat jen sami na sobě, ale i za naše hranice a budeme poctivě porovnávat, známe, což je nejen Místní problém – a co je naopak to opravdu bolavé české místo. Jinak půjde jen o nesmyslné plácání.

Prosím fakta: Neurážejte

Velká záminka k sebebičování, že jsme nejhorší, přišla tento týden s připomínání 75. výročí od podepsání Mnichovské dohody, jejíž podmínky donutily předválečné Československo odstoupit Hitlerovu Německu pohraniční území obývané Němci.

Názor, že československá politická elita byla tehdy v září 1938 zbabělá, že jsme na řadě „bojovat“, není nijak nový – nové však zřejmě je, že letos do debat vstoupili hodně Češi na sociálních sítích. „Byli jsme a budeme národ Přizdis .. ů a zlodějů,“ zněla jeden komentář na Facebooku. Takový názor prosím není fér k mnoha statečný Čechem, a že je v historii nebylo málo. Není fér k parašutistům, co zabili jednoho z nejbezpečnějších nacistů Heydricha, k odbojářům, kteří umírali v Hitlerových věznicích a na popravišti, ik českým vojákům bojující na západní i východní frontě.

Prosím kontext: Buďme poctiví

zmiňovaný výrok o zbabělci byl reakcí na příspěvek publicistů a někdejšího vysokými představiteli polistopadového Občanského fóra Jana Urbana. Ten předložíme na webu Aktuálně.cz sice zostření, opět však vcelku klasický český pohled na Mnichov. Dozvíme se, že československý prezident Edvard Beneš nebyl odvážný, „nebyl vlastenec“, nerozhodli se pro odpor vůči Německu, Přitom kříži ze září 1938 mohli předpokládat již dlouho.

Jeho pohled a souhlasim reakce na sociálních sítích jdou proti přání historika Petra Zídka vysloveným minulou sobotu v rozsáhlém článku v Lidových novinách, abychom se na Mnichov konečně začali dívat racionálně. Zídek se snaží Beneše pochopit a vysvětlit jeho jednání v dobovém kontextu. Zpochybňuje takové ex post tvrzená Slovenská intelektuálů o zlomené „Morální Pater národa“ v důsledku rozhodnutí nebojí.

Zídkův text nevzbudil zdaleka takový ohlas – a Nemůže za to po mém soudu jen fakt, že nebyl dostupný zdarma na internetu. Petr Zídek byl zkrátka málo sebemrskačský. Kdybych si však já Měl vybrat mezi přístupem jeho a Jana Urbana (celý text zde [5] ), určitě bych si vybral onoho historika, jakkoli ne se vším souhlasím (text Petra Zídka z 21. září ve verzi pro iPad a iPhone se dá koupit zde [6] ).

Mnichov byl dlouhodobým důsledkem československé politiky. Ta mj. nebyla schopna po celou dobu existence první republiky přívěsy ohromnou Německou menšinu na svou stranu a zahrnout ji plně do standardními procesu politického rozhodování. Vina za to mimochodem nepadá tolik na Beneše, ale mnohem více na české nacionalisty.

Je tragické, že se sudetští Němci ve snažíme o sebeurčení spojili s Německem Adolfa Hitlera. Nicméně ani Češi, ani Břitové či Francouzi, dokonce ani Němci tehdy nevěděli, co přesně přijde a jak daleko německý diktátor zajde. Totální válku, ježek se přežene napříč EVROPA, a vraždění Židů v plynových komorách si lidé vůbec neuměli představit.

potírat, abychom zabránili německé menšině dostat se do Německa – to tehdy nevypadalo jako přesvědčivé Důvod k válce a značná část světové veřejnosti by to tak chápala. Jistě, Hitler byl diktátor a některých už ho v té době vyhodnotili jako nebezpečného, ​​na druhé straně musíme znát dobovou atmosféru. Řeči o krizi demokracie se vedly všude, iv Československu. Demokracie se zdálo neschopná zabránit bidety hospodářské krize a pro mnohé byl před válkou fašismus svudna esení.

Nejsem žádným Benešovým fanouškům, mám pochopení pro názory, že rozhodnutí nebojuje za Mnichova nějakým způsobem negativně ovlivnilo národní mentalitu. Ale dilema, před kterým stál, bylo nezáviděníhodné. A velmi rád bych viděl jeho dnešní soudce, co by dělal, kdyby neseděli na gauči roku 2013, ale na Pražském hradě v září 1938 – jen s těmi Informaceo, které tehdy Beneš Mal.

Aktuální komentáře autora můžete sledovat na jeho twitterovém účtu zde [7 ] .

References

  1. ^ zde (www.mrconservative.com)
  2. ^ MF DNES v počítači (r.idnes.cz)
  3. ^ MF DNES pro iPad a iPhone (r.idnes.cz)
  4. ^ zde (dialog.ihned.cz)
  5. ^ zde (kdyžtualne.centrum.cz)
  6. ^ zde (app.lidovky.cz)
  7. ^ zde (twitter.com)