Sklízí se protahují, kvalita zrna klesá. Někde zkomplikují sklizeň chmele – denik.cz

Rakovnicko – sklízí na Rakovnicku pokročily do poslední třetiny. Zpoždění oproti minulému roku se zemědělců snažili dohnat hlavně v minulém týdnu při teplém a Slunečné běhemí. Někde už mají dokonce úrodu pod střechou.

dosekání je ve školném statku Bulovna. Zbývá jen uklidit slámou. Hotovo je takové Například v Rakochmelu Kolešovice. V neděli do půlnoci dosekali v Lupofytu Chrášťany. Na poli jim zbývá pouze 180 hektarů máku, které při příznivém běhemí sklidí Během tří dnů, to je v běžném termínu.

Tam, kde ještě úroda stojí na polích, nyní zemědělce po pondělních deštích, kdy Místy spadlo 20 až 32 milimetrů srážek, čekají. Dlouhé sklízí komplikují právě začínající sklizeň chmele. Chmelař se MOHOU potýkat s nedostatkem traktorista i mechanizace. Po znich je navíc třeba co nejdříve zasít ozimou řepky.

V Kounova Například na poli ještě zbývá 150 hektarů pšenice a 150 hektarů Jarina. To znamená asi týden práce. Nyní ale takové čekají. „Loni jsme Melia dožínky už 18. srpna, teď máme pod střechou akorát celou výměru, to je 180 hektarů řepky,“ informoval agronom Jan Kopřiva.

Průměrný výnos zde vyšel slušný, necelé 4 tuny z hektarů, a to ještě sto hektarů poškodili Kroupy. Na poli zůstává zhruba 200 hektarů ozimé pšenice, což je zhruba polovina výměry. Ozimé pšenice zatím dala přes 6,5 tuny z hektaru.

kvůli studenému Jaru, kdy šel jarní ječmen do půdy o něco dělené, je jeho výnos trochu slabší, kolem Čtyři tun. „Ječmen zatím Vychází ve sladovnické kvalitě, pšenice v potravinářské. Ale uvidíme, jak kvalitu ovlivní poslední deště. Po deštích jde většinou dolů,“ Minilite Kopřiva. Při ideálním běhemí by mohly sklízí v Kněževsi skončit za osm až deset dní.

Příliš vody v polích dělal starosti v průběhu celých sní. I když celý červenec nespadly Téměř žádné srážky, v některých lokalitách, například hlavách (pole naproti bývalému Benzinol), zůstala voda stát. Zde zapadlo kombajn a udělal koleje hluboké metr dvacet. Jsou místa, kde kombajn jde po suchu a najednou vejde do močálu. Bažina se začaly objevy i na kopcích a tam, kde nikdy nebyli a naopak.

Kromě hlavních obilovin v Kněževsi ještě Pěstuj peluška, hrách, vojtěška, kukuřici a jako krmivo zkoušejí lupinu na třech hektarech. Na osivo Pěstuj hořčici, zhruba na Sedes hektarech jarní ječmen a na dvou stovkách hektarech ozimou pšenici.

K pondělku, kdy kombajny zastavil déšt, chybělo ba Rakovnicku sklidit Například 3,5 tisíc hektarů pšenice a 1454 hektarů jarního ječmene. Výnosy obilovin a řepky zatím vycházejí proti minulému roku přibližně o 20 procent vyšší. Naopak ceny komodit poklesly zhruba o 30 procent.

Řepka je kvalitní, má dobrou olejnatost. Pšenice je v horší kvalitě. Chybí jí dusíkaté látky, má nízkou objemovou hmotnost. Na zacatku zni se sklízela v potravinářské, teď už většinou jen v krmné kvalitě. Ječmen má Stejně málo dusíkatěch látek. Vetsinou ho spadá do krmné kvality. Žito se pěstuje na Rakovnicku na malých plochách, takže celkové výnosy neovlivňuje.

Již nyní je jasné, že agrotechnická lhůta nebude dodržena iv celé republice. Proto Řepka ani nebude Oset tak rekordní ploše v rámci celé republiky jako v minulém roce.