k vypěstování surovin pro výrobu potravin, krmiv či textilu dovážených do Česka je v zahraničí třeba využít dalších 1,85 milionu hektarů Zemědělské půdy. Tato výměra odpovídá 44 procentům celkové rozlohy Zemědělské pudy v ČR. Uvádí to studie, kterého dnes vydává ekologické Hnutí Duha s partnerskými organizacemi z jjjiných EVROPSKÝCH zemí.
Podle Hnutí Duha Česko každoročně dováží například převážet z Jižní Ameriky statisíce tun sóji, kterým se používá jako krmivo v tuzemských velkochovech prasat a Drůbeží. Velké monokulturních latifundie, na kterých se sója pěstuje, vytlačují Podle ekologů drobné jihoamerické zemědělců, ničí vzácnou přírodu savany a podíl na vymírání vzácných druhů zvířat, například vlka zlatotemenný. „Hnutí Duha proto podporuje farmářské trhy a biopotraviny z ekologického zemědělství, které importován sóju nepoužívá,“ uvedli hnutí.
Ekologové upozorňují, že evropská spotřeba a plýtvání Mají vážné ekologické a sociální důsledky ve třetím světě. „Patří mezi ně eroze [1] půdy, ubývání vody, ničení pralesů, změnil klimatu [2] , vyhánění Lidí z jejich domova a vymačkáváním tradičních způsobu obživy, „uvádějí. Velká závislost na dovážených komoditách a surovinách zátěž podle Duhy českou ekonomiku a každý rok do zahraničí odtékají zbytečně stovky miliard korun [3] .
Evropa sama pokrývá jen 55 procent Své potřeby půdy, zůstali 45 procent využívají převážně v zemích třetího světa, zejména v Číně, Indii a Brazílii, tvrdí studie. „Zatímco světová spotřeba roste, půda jako omezeným zdroj dosud dnes čelí vážným fyzickým limitem,“ podotkl.
V letech 1997 až 2007 se nyní Množství pudy potřebné k výrobě zahraničí obchodovaných potravin a krmiv celosvětově zvýšilo o 81 procent z 382 milionů hektarů na 692 milionu ha. Dovoz a vývoz z Evropy bez Ruska v tomto období se zvýšil o 74 procent na 165 milionů hektarů.
Potravinová soběstačnost Česka se Dlouhodobě snižuje, pokles zrychlil po vstupu země do EU. Jde hlavně o živůčišné komodity, jejichž výroba stále klesá. Tuzemská produkce nedokáže naplnit ani spotřebu ovoce mírného pásu, zeleniny, brambor a vajec. Dovoz Zemědělská komodit, potravin, nápojů a tabákových výrobků do Česka každoročně roste. Loni se podle ČSÚ zvýšil meziročně o 15 miliard na 172 miliard korun. Do země se ve velkém dováží i řadu komodit, které se v Česku vždy historicky pěstovali.
Ministerstvo zemědělství [4] chce podle nové strategie pro Rust slovenské zemědělství a potravinářství od roku 2014 více podporuje upadající živůčišné výrobě či pěstování ovoce a zeleniny. Zároveň chce zemědělce motivovat, aby lepené využívali pudu a vodu a vytvářely více pracovních míst na venkově.
Datum odeslání: 12. Brezno 2013
Poslední změna: 12. Brezno 2013
Počet zhlédnutí: 12
References
- ^ Encyklopedie: eroze (cs.wikipedia.org)
- ^ Encyklopedie: Klíma (cs.wikipedia.org)
- ^ Encyklopedie: Koruna (cs.wikipedia.org )
- ^ Odkaz : Ministerstvo zemědělství (www.mze.cz)
- ^ Odkaz: Česká tisková kancelář (www.ctk.cz)