Němečtí kontroloři našli v krmivu dováženém ze Srbska vysoký obsah toxinů. Kukuřičné krmivo se již dostalo k chovatelům, ale němečtí inspektoři nepředpokládají, že by mohlo dojít k ohrožení zdraví lidí.
Kontaminace krmiva aflatoxiny však přišla v době , kdy se po celé Evropě objevily masné výrobky obsahující koňacinu av Německu k tomu řeší skandál s falešnými ekologická vejce.
Německým kontrolorem se podařilo zabránit distribuci 35 tisíc tun kontaminovaného krmiva ze Srbska, ale zhruba deset tisíc tun toxických kukuřice se již dostalo přibližně na 3 500 farem v různých spolkových zemích. Krmivo bylo určeno pro chov skotu, prasat a drůbeže.
Pro lidské zdraví by byly potenciálně nebezpečné zejména mléčné výrobky od dobytka krmeného takovým znehodnoceným krmivem. Inspektoři však ve výrobcích vyšší obsah toxinů zatím nenašli. Zároveň uvedli, že riziko ohrožení lidského zdraví je „nepravděpodobné“. Aflatoxiny produkované houbami jsou vysoce karcinogenní.
Mluvčí federální vlády uvedl, že Německo o případu informovalo ostatní vlády zemí Evropské unie a Evropskou komisi. Srbští vládní představitelé naproti tomu prohlásili, že ke kontaminaci krmiva aflatoxiny nedošlo před exportem ze země. „Náš export je v souladu s (evropskými) normami a prochází dvojitou kontrolou tak u exportéra, tak u importéra,“ řekl Vukosav Sakovič, šéf Srbské asociace pěstitelů pšenice. „Pravděpodobnost, že od nás koupili něco špatného, je téměř nemožná. V roce 2012 jsme exportovali 350 tisíc tun kukuřice a žádná zásilka nám nebyla vrácena.
© AUTORSKÁ PRÁVA VYHRAZENA