Ceny obilovin stále padají (komoditní komentář) – HNonline.sk

Obiloviny nezačali nový rok správnou nohou a pokračují v poklesu, který začal již v prosinci 2012. 59114060

Pro ceny obilovin to nevypadá velmi dobře a ti, co doufají ve výše ceny a drží úrodu na skladě, by mohli litovat.

Ačkoliv je úroda pšenice v USA v nejhorším stavu od roku 1985 a zásoby ve světě by měly být nejnižší za poslední čtyři roky , obchodníci tento fakt již zjevně kompenzovaly a soustřeďují se hlavně na poptávku po obilovinách. Loňský růst cen je minulostí a pšenice klesá už o 20% ze svých vrcholů, což určitě není růstový trend. Egypt, který je největším importérem, koupil 55 tisíc tun pšenice v USA, což by mělo podpořit růst cen. Dosud totiž země nakupovala hlavně Rusku a východní Evropě, následně se přeorientovala na Francii (od září).

To, že cena přesto klesá, je znak, že se počítá s dostatkem obilovin na trhu. Své dělá i slabší poptávka. Ačkoli jsou exporty pšenice z USA na úrovni loňského roku, plán byl mnohem vyšší a neplní se. Proto se výhled exportů snížil a výhled zásob se zvýšil. Cena bude klesat, dokud nebude poptávku v souladu s očekáváním. U kukuřice jsme v týdnu končícím 4. ledna 2013 viděli nejslabší export z USA v této sezóně. Plnění plánu exportů je na úrovni 44% vs. 59% loni touhle dobou. Logika je jasná. Ceny jsou vysoké a poptávka slabý. Ceny tedy půjdou dolů.

Při sóji jsme viděli stabilní data exportů a vše vypadá být v pořádku (růst exportů o 29% meziročně, plnění plánu na 85% vs. 70% loni touhle dobou), ale převládají obavy z jihoamerické konkurence. Američtí (a kanadští) farmáři totiž drží úrodu na skladě a čekají na vyšší ceny. Brazilští farmáři dělají opak – svou úrodu nabízejí na trhu. Čína (největší spotřebitel sóji) proto ruší objednávky v USA a kupuje v Brazílii, které pravděpodobně předčí USA v produkci.

Podobně se chovají američtí chovatelé prasat a drůbeže – krmivo nakoupí v Jižní Americe (nová úroda už na jaře), ještě předtím , jak bude k dispozici americká úroda (ta bude a na podzim). Američtí farmáři by tak mohli zůstat s plnými sklady a nižšími cenami. Pokud začnou úrodu rychle prodávat, ceny mohou jít ještě více dolů.

I proto sója od začátku roku klesá o 3.7%, pšenice až o 4.6% a kukuřice o 1.07%.

Kontextové odkazy ETARGET