Větší chlívky pro prasata MOHOU zdražuje maso – AGRIS
Je libo smažený řízeček? Nebe snad knedlo vepřo zelo? Dost možná si část Lidí bude muset nechat zajít chut.Tradiční pokrmy české kuchyně by letos mohly být pro mnohé lidi jménem dostupné.
Ceny Vepřové maso by totiž opět mohly poskočit mírně nahoru. Nejen kvůli zdražování energií či krmiv. Od ledna 2013 na cenu působil i další faktor.
Po loňském humbuku, který způsobilou DŘENÍM větších Klec pro slepice, přichází obdobný problém s prasaty, respektive prasnic. Podle Nařízení EU Musí být všechny unijní vepříny od ledna 2013 přestavením tak, aby Březí prasnice mohly být ustájení ve skupinách a nemačkal se s ostatními v úzkých kójích. Kdo takový vepříny nemá, hrozí mu pokuta od Evropské komise.
Devět lajdákPokud jde o Slovensko, není s tím problém. O Nařízení EU vede všichni zemědělec již od roku 2008 a drtivá většina našich zemědělců už vepříny přestavěny. „Chovatelé prasat v ČR věnovali tomuto požadavek průběžně pozornost a dnes doposud pravděpodobně všechna hospodářství splnily podmínky POUŽÍVÁNÍ skupinového ustájení prasnic a prasniček. Žádný chovatel totiž nedostal Výjimku a ani nepožadoval o posunutí termínu pro zajištění společnýho ustájení prasnic,“ potvrdil mluvčí resortu zemědělství Jan Žáček.
Jenže zbytek Evropy nepochopitelně zaspal: Jde o devět zemí, nařízení nesplňuje Německo, Polsko a především Francouzi, kteří mají až třetinu vepříny nevyhovujících. A to je problém pro Česko. Tuzemsko je bohužel v produkci Vepřové maso nesoběstačné. Přibližně polovinu (asi 52,2 procenta) Vepřové dovážel. Hlavně z Německa, Polska či Belgie. A protože tamní Farmáři nyní musí investovat do lepších chlívků, roste riziko, že spolu s jejich masem si dovezeme i jejich drahotu. Tedy náklady, které se do ceny masa MOHOU promítnout.
Smutné zkušenosti„Cena Vepřové půjde nahoru, těžko říct o kolik, ale nejčastěji odhad je asi o sedm až deset procent,“ odhadli včera pro Deník prezident Agrární komory a nezávislý senátor Jan Veleba. „Kdyby naše soběstačnost byla alespoň 80 procent, strach ze zdražení bych nemele, ale minulého zkušenost s vejci nás poučila, jak nebezpečné je být závislými na dovozu,“ připomíná Jan Veleba.
Kvůli vetsi, takzvaně obohaceným Klec pro slepice nastal minulého výpadek v dodávkách řetězce a cena vajec se skokové zvýšila až na šest korun. Němci, kterým byly ve Výroba vajec soběstační, dokázali na svém trhu udržet cenu vajec kolem tři koruny.
Když se vezme cena samotných prasat, ta byla v prosinci 2012 podle údajů ČSÚ meziročně vyšší o 21,2 procenta. Cena za vepřové pak meziročně poskočila o 16,2 procenta. Dalšími zdražování kvůli chlívkům se ale zatím ministerstvo zemědělství neobává. Do ceny MOHOU podle MZe však mluvit další faktory, nutné dražší krmivo.