Jak se žilo za císaře pána. Nové výstavy – Týden.cz
13.12.2012 08:30
Jak se žilo za císaře Františka Josefa I. ukazuje nová výstava v Národním muzeu v Praze. Vůbec poprvé v Česku se zde veřejnosti představuj některých osobně dotýkala předměty, které patřily císaři a jeho ženě Alžbětě zvané Sissi. Zájemce tu ale spatra nejen luxusní předměty císařské rodiny a šlechty, ale i ty ke každodenní potřeby obyvatel. Druhá, interaktivní pojatá expozice s názvem Dětský svět za císaře pána je zaměřen na děti aa můžete přímo si v ní vyzkoušet i řadu her a činností typických pro 2. polovinu 19. století.
na návštěvníky dýchne atmosféra dávných časů a možná i nostalgie. Na první zmiňované výstavě si připomenete, že téměř 70 let vlády císaře Františka Josefa I. bylo dobou překotných společenských Proměny. Modernizace se postupně dotkla společnosti ve všech odvětvích – průmyslu, vědě, kulturní, právní i každodenním životě. Kolem období rakousko-uherské monarchie vznikla řada mýtu a legend. Výstava na ně nahlíží bez předsudků a zažitěch klišé.
zájemce si MOHOU prohlédnout například šaty císařovny Sissi, císařovo uniformu a generálské plášt, šperky včetně největšího diamantového náhrdelníku v Česku, který patřil manželce budoucího Prvního ministerského předsedy Československa Naděžda Kramářové, kapesník se stopami krve Františka Ferdinanda d’Este ze sarajevského atentátu i vycházkové hole Jana Nerudy. „Nasaje“ atmosféru života na zámku, ve městě i na vesnici, na stanici, nahlédnout do továrny, poštovní Úřadovně či moderní kuchyně.
V Národním muzeu Jsou ještě dvě další výstavy z dlouhodobě cyklu monarchie . Ta s názvem Dětský svět za císaře pána přibližuje období narozená a péče o dítě, Dětská literatura, vzdělávání ve školách, hry a hračky dětí v době vlády Františka Josefa I., kdy však Byly nedílnou Součástí dětského života i nemoci, dětská práce a rodinné problémy. Interaktivní pojatá expozice umožní zájemcům vyzkoušet řadu her a činností typických pro 2. polovinu 19. století. MOHOU si zahrát maňáskové divadlo či relaxovat při projekce Karafiátová broučci.
Třetí expozice ukáže prostřednictvím dobových fotografií každodenní život na přelomu 19. a 20. století. Počátky fotografie zastoupí unikátní daguerrotypie neznámé muže s exotickými rysy ze čtyřicátěch let 19. století. Součástí teto výstavy MOHOU být i rodinné snímky návštěvníků z rad veřejnosti.
Národní muzeum přináší návštěvníkům Nové budovy multimediálního průvodce určeného pro mobilní zařízení. Provede je výstavami monarchie , Dětský svět za císaře pána a Člověk ve fotografii a doplní o unikátní informace a heren aplikací. Návštěvníkům je k dispozici i zvýhodněné vstupné na další expozice tohoto cyklu v Českém muzeu hudby ( Kouzelné hrací strojky ), památník na Vítkově na Opavsku ( Sportsmeni v zemích českých ), v Musaionu ( krmena-jídlo-žrádlo ) av Náprstkova muzea ( Po stopě Karla Maye ).