Svěřujeme začíná Nejtěžší období v roce, myslivci už plní krmelce – Blanenského deník

 Ilustrační foto.

Ilustrační foto. Autor: Deník

včera 13:53

Blanenského – Zima už klepe na dveře a připravit se na ni musí lidé i zvířata. A to především zvířata ve volné přírodě. Myslivci už proto začali s přikrmováním zvěře. Již nyní tak srnky či zajíci v krmelce najdou seno, ječmen, Kaštany nebe Třeba řepu.

Před krmnou sezónou musí myslivci Zkontrolovat krmelce a slaniště a dat je do pořádku. Na Blanenského Mají myslivci na starosti přes Čtyři sta krmelce, přes sto padesát zásypů a téměř sedmdesát Napajedla. „Krmelce opravujeme každý rok. Někde Jsou potřeba jen menší opravy. Na místě, kam chodí svěříte více, přidat další krmelec,“ Řekl Arnošt Smetky z drnovického Myslivecká spolku.

Do opravených krmelce tak myslivci nosí krmení už od září. „Začali jsme přikrmovat jakmile skončili sklízí, zvěř si totiž na zimu musí utvořit dostatečném tukovou zásobu, aby zimu přežila,“ Řekl jednatel okresního Myslivecká spolku Blansko Jaroslav Zelený. Zvěře si díky včasnému a pravidelnému přikrmování podle Smetky i zvyká, kde potravu najde. „V mrazech už si pak zvěř další zásoby tuku nestvůry, sepíše si je už jen udržuje. I proto je třeba, aby si zásoby nasbírala už teď, před zimou,“ vysvětlil Smetky.

Skladba příkrmu závisí podle Zeleného na finančních možnostech jednotlivých Myslivecká spolku. „Většinou ale myslivci přikrmují například granulemi, senem, avšak nebe výlisky. Důležitá je i sůl, jehož zvěř olizuje, dodává jim totiž potřebu minerálních látek,“ vysvětlil Zelený.

Zatímco nezačínejte mrazy, nosí myslivci do lesa i dužnaté plodiny. „Nejčastěji je to Řepa nebe jablka. Když ale začne mrznout, už toto krmení vhodné není, protože voda v Něm zmrzne. Zvěř z promrzla krmení Může Mit zažívací potíže,“ uvedli Zelený.

Aby dužnaté krmivo nezmrzly, ukládají ho myslivci z Myslivecká sdružení Obora do krechty. „Je to v podstatě studničních skruží v zemi s poklopem, kde uložené krmivo nezmrzne,“ Řekl předseda sdružení Jaromír Horák s tím, že letos pro zvěř sdružení nakoupilo tři tuny cukrové řepy.

Kolem Vánoc se podle Zeleného v krmelce občas objevuje krmení, které je pro zvěř zcela nevhodné. „LiDE občas nosí svěřil něco“ na přilepšení „, v žádném případě by ale nemele nosit například měkké pečivo. V krmelce jsem ale viděl i knedlík, mandarinky nebe banány. Takový krmení Může zvěře způsobu zažívací problémy,“ řekl Zelený s tím, že pro srny není příliš vhodná ani pšenice. „Srnčí zvěř pšenici neví trávit,“ doplnil Zelený.

Podle Smetky je takové absolutně nevhodné krmení plesnivé nebe shnilé. „Některých lidé například sice vysuší chléb, ale nevšimnou si, že je plesnivý. Takový krmení muze byt ale pro zvěř nebezpečné,“ Řekl Smetky. Naopak dobré je podle obou Myslivce zvěře přineseme například žaludy. „Dobré jsou i Kaštany nebe kvalitní seno,“ uvedli Zelený.

doplnit krmelce chodí myslivci v tomto období jednou týdne. „Zatím Nenapadlo sníh, takže není potřeba chodit častěji. Zvěř zatím má šanci si najít potravu i sama, okusuje například listy maliníku nebe ostružina. Až napadne sníh, budeme chodit přikrmovat i třikrát týdne,“ Řekl Zelený.

Na začátku nového roku dojde řada i na Léčiva. „Jsou to speciální granule, které zvěř například zbavují parazitů,“ dodal Horák.

Autor: Eva Ondráčková

Do diskuze nikdo nevložil žádný příspěvek