Zemědělcům chybí obilí. Rešimu, co udělají s dobytkem – Hodonínsku deník
dnes 14:33
Hodonínsku – Nejprve sucha, pak mrazy. Letošní rozmary běhemí způsobilou v kraji takovou neúrodu obilí, jehož pěstitelé nepamatují. Cena obilí se oproti minulého téměř zdvojnásobila. Těžko teď rešimu hlavně chovatelů hospodářských zvířat, kterým chybí krmivo. Čekají i na pomoc ministerstva zemědělství.
Kvůli nedostatku krmiva dosud snížily stavy dobytka ve Zemědělské as Čejkovice. „Sklizené se nám jen třetiny množství obilí. Zmrzlý nám celá pšeničná pole, což se ještě nikdy nestalo,“ řekl ředitel společnosti Tomáš Martinec. Firma musela navíc část úrody prodat, aby získala hotovost na provoz podniku.
pouhých Petit běžného množství obilí sklidili Zaměstnanci Velkopavlovická Zemědělské družstvo. Takové oni chovají dobytek. „S krmným obilím, které máme, vydržíme do Prištině roku. Úplně jsme ale přišli o zisk z prodeje. Naštěstí ho nemusíme nakupovat,“ uvedli výkonný ředitel družstva Štefan Greguš. Cena suroviny totiž podle jeho slov letos vystoupila ze tří tisíc až k šest tisícům korun za tunu.
Vsadili na kukuřice
Sázka na kukuřici pomohla zmírnit Ztráty lidem v hořákové farmě. Hlavně ji totiž na svých polích pěstovali. „Výnos Kukuřice byl letos nižší jen o třetinu. Ve srovnání s ostatními obilovinami, které jsme sklidili jen něco přes čtyřicet procent běžného výnosu, se tedy vyplatila,“ vysvětluje předseda představenstva Ivo Horák. V těžce situací jim Mají pomoci takové zásoby z minulých let.
nepříznivých běhemí potrápilo jižní Moravu Nejvíce v celé zemi. V minulých letech patřil region k těm nejúrodnějším, letos je na tom nejhorší ze všech. Výnos z řepky byl podle údajů Agrární komoře jen 2,1 tuny na hektar az obilí 2,83 tuny na hektar, tedy o třetinu měně než v ostatních krajích.
Jihomoravská Agrární komoře sepsala před Několik týdnů seznam požadavků na pomoc od státu. „Zemědělci se ne vlastní vinou dostávají do kritického ekonomického stavu. POkud jim stát nevznese v tetou situací pomocnou ruku formou PRIMA pomocí, nemají šanci přežít,“ upozornil tehdä předseda Bratislavský Agrární komoře Václav Hlaváček.
Po vláda zemědělců požadovaly Prime dotací ve výši tři Čtvrtý miliardy korun, urychlení přiznávání EVROPSKÝCH subvence nebyla zapůjčení obilí ze státních hmotných rezerv. Splnění posledního z požadavků ministr zemědělství Petr Bendl přísliby. „Pro Překlenutí výpadku krmných plodin pro podniky s živůčišnou výrobou je určena půjčka a prodej obilovin v Správy státních hmotných rezerv,“ oznámím ministr.
Pomoc ministerstva je nedostatečné
Za nedostatečný ale považuje tento krok předseda Hodonínsku Agrární komoře Petr Chaloupka. „Nejde o cenovou pomoc. Chovatelé musejí obilí ze státních skladů koupit za tržní cenu, což je pro ně velmi nevýhodné,“ podotkl Chaloupka. Podle ní hrozí snižování stavu dobytka a naruší ceny masa a mléka. O Půjčky Údajně projevili zatím zájem tři podniky z Hodonínsku. „Kdo nemá vlastní zásoby a nechce omezovat chov, musí si prostě půjčí,“ dodal Chaloupka.
O obilí od státu nejdříve požadujeme čejkovická Zemědělské as „O žádosti uvažujeme, oficiálně však ještě nejsou půjčky vládou schválena. Chybí nám zásoby na přibližně Čtyři měsíce, „vysvětluje Martinec. V případě neúspěchu jednání nevylučuje ani možnost, že by obilí sháněli na volném trhu. POkud ministerstvo nabídněte výhodné podmínky, nebrání se půjčce ani Ivo Horák. „O dobré nabídce jsme ochotni uvažovat,“ reklam.
Jaká úroda bude v příštím roce, nelze odhadnout. „Zemědělci zaseli na podzim dost obilovin, otázkou je, jaké bude běhemí,“ říká Petr Chaloupka, který upozorňuje, že cenu plodin neovlivňuje pouze běhemí. „Trh je složitý a mnoho věci nemohl pěstitelé nijak změnit. Za letošní narušit cen obilí MOHOU takové nepředvídatelné pohyby na burze,“ uzavřel.
PETR GAL
Autor: Redakce
Diskuse
Do diskuze nikdo nevložil žádný příspěvek