Zpověď novináře Nicholsona: Slováci jsou svobodnější, pokladní mě poslala … – TOPKY
Tom Nicholson se narodil v Anglii, vyrostl na farmě v Kanadě, ale většinu své dospělosti prožil u nás. „Asi nejvíce se cítím jako Slovák. Když hrají Kanada a Slovensko hokej, fandím Slovákům,“ přiznal pro Reflex novinář, který vystudoval historii a filozofii. Když si po škole urychleně potřeboval vydělat na splátky za auto, které si koupil jako náplast na bolavou duši po rozchodu s přítelkyní, zúčastnil se konkurzu na učitele angličtiny v domnění, že bude zvelebovat jazykové schopnosti cizinců v Torontu. Jako zakrátko zjistil, byl to velký omyl.
„Když mě v osm rAno probudila telefonicky nějaká ženská s otázkou:“ Chcete jít do Československa? „, Myslel jsem, že se zbláznila. Ale jiná nabídka nebyla a já jsem měl posledních pět stovek dolarů. Takže jsem řekl:“ Proč ne? „A bylo to. Šel jsem ještě s jedním kamarádem. Moje první působiště bylo v Piešťanech,“ vzpomíná Nicholson, který neváhal přiznat, že vztah k Slovensku nebyl láskou na první pohled. Své první pocity dokonce popsal jako „strašné“. „Když jsou první věc, kterou cestou z letiště uvidíš, paneláky v Karlově Vsi … uf! V Kanadě paneláky nemáme, takže mě to překvapilo.“
V Piešťanech na hotelové akademii se mu však nezačali líbit a po šesti měsících se vrátil zpět do Kanady. Tam si ale uvědomil, že se mu některé věci „zažrali pod kůži“ až příliš, a tak rozeslal svůj životopis na několik univerzit. Nakonec si vybral Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině, kde učil angličtinu budoucích pilotů a později začal psát do novin. „Někde jsem si přečetl inzerát, že hledají novinářů do anglicky psaného týdeníku Czech Spectator. Řekl jsem si, že to zkusím. A zjistil jsem, že je to přesně to, co chci dělat. Noviny ti dají šanci. První týden dostaneš za úkol napsat článek o Ikea nebo Škodě Auto … Ale o dva měsíce už píšeš politiku. Samozřejmě že na to vůbec nemáš! Ale jsi mladý člověk a vůbec o tom nepřemýšlíš, „ říká Nicholson, který tvrdí, že takovou šanci by v Kanadě nedostal.
Na Slovensku se nakonec i oženil s moderátorkou televize TA3 av roce 2003 se spolu odstěhovali zpět do jeho vlasti. „Lákalo mě uzavřít jednu kapitolu v životě a začít novou. Také se mi stýskalo. Myslel jsem, že se už na Slovensko nevrátím. Chtěl jsem zase žít doma. Ale byli jsme v Kanadě asi devět měsíců a ukázalo se , že to asi nepůjde. Zejména pro mou ženu. Kanada je prosycena přistěhovalci a pro ni bylo strašně těžké se uchytit. Pochopil jsem, že by bylo kruté po ní žádat, aby se kvůli mně vzdala kariéry. „
O tři roky později už pracoval v deníku SME, kde se stal šéfem investigativního oddělení, ale když se jeho manželka dala na politiku a hrozil střet zájmů, přijal raději nabídku v týdeníku Trend. Jak to však chodí, věci se zvyknou rychle měnit av současnosti má již dva roky od rozchodu se ženou a za sebou tahanice kvůli kauze Gorila, o které napsal knihu. Přesto si myslí, že slovenská společnost je mnohem svobodnější než kanadská. „ Teď to nemyslím politicky. Můj případ byl v určitém ohledu extrémní a souvisel s korupcí, která samozřejmě na Slovensku je. Ale v Kanadě ovládá vztahy mezi lidmi politická korektnost. At chceš říct cokoliv, musíš zvažovat, zda to nebude považovAno za rasistické nebo jinak nevhodné. Na Slovensku může říct inteligentní člověk to, co si opravdu myslí, „ hodnotí Nicholson a na požádání uvádí i rozdíl mezi Slováky a Čechy.
„Slováci jsou mnohem emotivnější. Dovolí si vůči sobě neuvěřitelné věci. Nedávno jsem byl nakupovat v Tescu a dostal se do konfliktu s pokladní. Ona chtěla, abych zaplatil za papírovou krabici, v které jsem si koupil žrádlo pro kočku. Tak jsem ty plechovky začal z krabice vybírat. A ona mi řekla: „Jděte do pi * e!“ Myslel jsem si, že jsem se přeslechl. Ale kdepak! Ona mě opravdu poslala do pi * ea považovala to za zcela normální věc. V ten moment mi došlo, že Slováci jsou jiní než lidé na Západě, ale i jako Češi. Pro ně je OK, když veřejně projeví emoce. V tom je určité kouzlo, ale samozřejmě i zrada. “