Biokrámky v obcích na Zlínsku chybí. Prodejcem se ale nevyplatí – denik.cz

Biopotraviny se dostávají na jídelníček iv mateřských školách.

Biopotraviny se dostávají na jídelníček iv mateřských školách. Autor: Ilustrační foto: archiv VLP

dnes 15:03

Zlínsko – lidem z menších obcí na Zlínsku, kterým se snaží stravovat zdravě, chybí v Misty biopotraviny. Specializované prodejny fungují totiž zatím jen ve větších městech. Obyvatelé Víšek Jsou tak závislí na tom, co si sami Vypěstuj doma. Že má na vesnici každý vlastní zeleninu a ovoce a chová domácí zvířata, přitom už dávno neplatí.

„Bydlíme na vesnici v bytě, tedy jsme závislí na biopotravinách z obchodů nebe od známých. I proto u nás určitě postrádat bioprodejnu. Máme sice ve městě jeden obchůdek se zdravou výživou , ale tam není všechno. Naštěstí se u nás konají každých čtrnáct dní trhy, na kterých prodávají Své produkty i bioprodejců a domácí zemědělců, „poznamenala Alena Zlámalová z Valašských Klobouk.

Bioprodukty Jsou sice dražší, zato ale podle ní kvalitnější, což je DŮLEŽITÉ.

„POkud budov biopotraviny opravdu kvalitní, tak překousne i jejich cenu. Navíc toho nemusím nakoupit hromadu, u jídla nezáleží na kvantitě, ale kvalitě,“ myslí si Zlámalová. Dodala, že takové Její příbuzných či známých by ocenili bioprodejnu blíže než ve větších městech, kam musí složit docházet.

dopravy si bio jednou za čas

To je i případ Jitky Skopalové z Brumov-Bylnice, které musí dojíždět do nejbližšího obchodu s biopotravinami přes hodinu.

„Když si chci koupit zdravé jídlo, musím kvůli tomu strávit třeba celé dopoledne na cestách. Nelze to ale takto dělat každý den. Proto si Dopravu biopotraviny jen jednou za čas, „zklamaně uvedu žena.

U biopotravin je právě kvalita a zdraví Důvodem, proč si je lidé kupují. V běžných chovech se totiž se zvířaty zachází mnohem horší než v biochovech. Totéž platí iu plodin, na které zemědělce používají mnohokrát nebezpečné postřiky.

„U biochovů je jistota, že zvířata nejsou očkována kvůli rychlému Rust a nekro se masokostní Moučka. Zeleninu a ovoce zase Farmáři nestříkají,“ informovala pracovnice ze zlínského obchodu se zdravou výživou Petra Jedková. Nicméně je pravda, že zřízení bioprodejen v malých obcích záleží především na poptávce lidí. Vybudovat tam tedy bioprodejnu se obchodníkům nevyplatí.

„Hodně Lidí si na vesnicích pěstují biopotraviny svépomocí. Navíc tam prodávají i lidé takzvaně ze dvora. Přesto k nám ale docházejí lidé z obcí,“ vzpomněla .

některých lidé však bioproduktům stále moc nevěří a preferuji raději výrobky od zemědělců, které sami dobře znají. Proto například sepíše vyhledávají před oficiálními bioprodejnami dosud zmiňované farmářské trhy.

„Není bio jako bio. Navíc kupovat biosalám je hloupost, protože salám je sám o sobě nezdravý. Myslet si, že přidání předpony bio se z ní stane zdravá potravina, je přehnané. Avšak biozeleniny a bioovoce Mají lepší chut než ty běžně dostupné v obchodech. Kdybych si už Měl něco bio koupit, pak by to bylo ovoce, zelenina, možná mléko, „tvrdí Jiří Kuka z Valašských Klobouk.

podle ní Jsou ale Stejně nejlepší plodiny vypěstované doma.

„Nejlepší by bylo Podpora regionálních výrobců a akce, jako Jsou farmářské trhy. Domácí je totiž v podstatě to samé jako bio, jen bez certifikátu. Největší Rozdíl mezi biozemědělcem a konvenčním zemědělcům je ten, že biozemědělec hnojí jen v noci, „vtipkuje Kuka.

Soukromý zemědělec Martin Strnad ze Zlínska: Bitva je o česnek, propolis a ovčí sýr

Zlínsko – Martin Strnad ze Zlínska vyměnil Původní profesí za zemědělství. Nyní se výrobou a prodejem zdravých potravin dokonce živí.

„Odmalička jsem byl zvyklý, že když bydlím na vesnici v rodinném domku, tak k tomu patří kus políčka a nějaké to zvířectva. Netvrdím, že mě jako kluka bavilo stále něco poklízet, chystáme krmení, sušit seno, pěstujeme brambory nebe obilí, ale postupně jsem si na to vytvořit vztah. Po základen škole jsem vystudoval zemědělku s maturitou, „popisuje své první setkání se zemědělství Strnad.

Doma prý pak pokračoval jen v malochovu, protože při zaměstnání se toho víc stihnout nedalo. „Po převratu jsem začal pracovat v Misty Bydliště a můj otec, se kterým bydlím, šel do důchodu. Najednou Měl spoustu času, a tak se naše zvířectva i pole začali rozruší. Časem ale začali taťka ubývá síly a čím dál více práce zůstávalo na mně . Kvůli současné kříži pak začaly být problémy na MEM pracovišti v Misty Bydliště. Já se pak musel rozhodnout, zda dojíždět do práce 50 kilometrů a ukončit domácí hospodaření, nebe začít hospodařit trošku ve větší a ukončit pracovní poměr, „popisuje své dilema zemědělec. Vztah k hospodaření u ní však zvítězil a začali mu podle jeho slov takzvané domácí celodenní směny.

Pro chov ovcí a obhospodařování pronajatěch Louk dostává Strnad od státu dotace. Toto ale podle jeho slov na uživení rodiny nestačí. Je proto třeba si něčím přivydělat. Začal tedy vyráběny ovčí sýr a žinčici, dále přikoupil slepice a prodávám vajíčka.

„V Rakousku dělají sýr v kdejaký umyvadle“

„Každého zákazníka ale upozorňuji, že všechny produkty prodávám pouze jako doplňkové krmivo pro psy. Podle zákona totiž nesplňuje hygienické a veterinární předpisy. Jak s tím pak zákazník naloží, je jeho věc, „podotýká farmář.

Slovensku legislativa podle ní zemědělců sepíše odrazů, než láká. Přitom je třeba v Rakousku Jsou prý farmy v mnohem horším stavu. „Naši úředníci by se mele zajít podivné, jak v Rakousku fungují kozí nebe ovčí farmy. Sýry tam dělají, Když to přeženou, v kdejaký umyvadle, a nikdo je za to nepokutuje ani jim nehází klacky pod nohy. Naše předpisy by ale rozhodně nesplnily, „rozčiluje se. Kroměř zmíněného produktů se Strnad rozhodl takové zrušit pěstování obilí a začal sázet česnek a brambory.

„Hlavně po česnek je v současnosti velká poptávka, takže jen za jeho prodej si nakoupit od ekozemědělců obilí a ještě něco zůstane,“ tvrdí s tím, že dalšími velmi oblíbeným produkty jeho zákazníků Jsou především med a propolis, bez čeho by prý Měl strach přežít zimu. Díky ovčího sýra se pak dostal více do povědomí lidí.

„Když se rozkřiklo, že vyrábíte ovčí sýr, tak denně někdo zvonil a vyptával se, jestli je to pravda. Myslel jsem, že ho budov lidé brát po troškách, ale každý chtěl hned kilo. Asi Mají všichni hladové psy, „vtipkuje Strnad, o kterém se lidé dozvídají spíše po známosti a od Lidia kterého u ní dosud něco koupili.

Oficiální reklamu prý totiž zatím určitě nepotřebujete. „Když už někdo přijde na sýr, většinou se i vyptává, co všechno ještě pěstujeme a chovám. Informace se pak dále nějak rozkřikne,“ je přesvědčena zemědělec.

I Když je Strnad zatím registrován jen jako zemědělec, počítá s tím, že v budoucnu přejde na ekozemědělství a rozjede větší obchod. (Anch)

ANNA Machačové

Autor : Redakce

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Do diskuze nikdo nevložil žádný příspěvek