Přísnější zákony na tlustá jídla snižují počet obézních dětí, tvrdí americká studie – iHNed.cz
foto: THINKSTOCK
Podle studie, které zveřejnil deník New York Times, existuje spojení mezi zákony regulujícími Množství kalorických jídel ve školách a hmotností dětí. Politika zdravé výživy má vykazovat výsledky .
Běžnou Součástí amerických škol jsou automaty a bufety, které nabízejí sladké nápoje a oblíbená kalorická jídla. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je jedna pětiny amerických dětí obézních. Od osmdesátěch let v USA proto probíhá debata, zdály tlustá jídla mají být Součástí škol.
Jménem obézních dětí
Automaty, bufety a snack bary jsou často tvrdé konkurence běžným školní jídelny. Lékaři Dlouhodobě upozorňují politiky, že počet dětí s nadváhou roste. Některé státy začaly bufety, které Součástí školní jídelny, legislativní může omezovat. Zákonodárci určili, jak velké množství cukru, tuku a kalorií MOHOU jednotlivé potraviny obsahovat.
Nová studie nyní tvrdí, že vliv zákonů je pozitivní. Mezi lety 2004 až 2007 sledovali lékař mění váhy u 6300 dětí od páté do osmého třídy ve čtyřiceti amerických státech. Data následně porovnávali podle zemí se zákony a bez nich. A Výsledek? Legislativní Omezení snižuje riziko obezity dětí.
„Toto je první skutečný důkaz, že zákony mají pravděpodobně pozitivní dopad,“ uvede ředitelka nutričního centra ve Philadephii Virginie Stallings.
v zemích, kde platí striktní zákony na kalorická jídla ve školních prostorách, mele žáci podle studie menší nárůst tělesné hmotnosti (BMI). Jde o první studii postavenou na objektivních ukazatelích. Dosud výzkumy vycházelo ze subjektivních pocitů žáků a rozhovorů s řediteli škol.
Úspěch je jen poloviční
Avšak ne všechny zákony Byli úspěšné. Některé státy přistoupily pouze k doporučení, že některé potraviny s vysokým obsahem cukru MOHOU být škodlivé. Největší efektivnosti dosáhly země, jejichž zákony se podobalo výživovým zásadám.
„Zákony MOHOU mit vliv na obezitu, pokud jsou konkrétní,“ uvedli Daniel Taber z Institutu pro výzkum zdraví na univerzitě v Chicagu, který byl zároveň jedním z autorů studie. „Z výzkumu vyplývá, že politika zdravé výživy na školách je účinná,“ dodal Taber.
V roce 2010 vyzvalo hnutí The Healthy, Hunger-Free Kids Act z roku 2010 ministerstvo zemědělství, aby vypracovalo nové standarty pro zdravější jídla do škol. Aktualizovaná norma z pera ministerstva ale dodnes není hotová.
„Obezitu nesníží jen zákony“
Kritici ale tvrdí, že školní docházku zabírá jen jednu část dně a na snížení nadváhy je nutné změnit stravovací návyky dětí i doma. „Je povzbuzující vidět, že zákony MOHOU studentům pomoci udržovat zdravější životosprávu,“ řekla Tracy C. Orleans z výzkumného centra Robert Wood Johnson Foundation, které studiu finančně zaštítil.
V roce 2003 neměli 27 ze 40 sledovaných amerických států zákony regulující kalorické potraviny vůbec, sedm dalších schválilo pouze doporučení a jen šest zemí přistoupilo k striktním omezeným. Mnozí lékaři chválí snahu vyřešil „složitě otázku Současné dětské obezity“, jiní tvrdí, že nadváhu způsobu Několik faktory a zákony nemohl všechny z nich vyřešil.
Špatný životní styl mají i české děti
V červí vydané Světovou zdravotnickou organizací studii, podle níži tři čtvrtiny Slovenská dětí nesplňují doporučenou pohybovou aktivitu a nadváhou trpí přibližně pětiny chlapci a desetinná dívek. Zpráva za rok 2010 uvede, že ve skupině 13letěch dětí je obézních chlapci třikrát více než dívek.
Z Mezinárodní zprávy o zdraví a životním stylu dětí a školáka Stejně vyplývá, že české děti stojí na předních prick v užívání alkoholu, tabáku a marihuany.