Zdravé menu pro chlupáče – SME.sk

Víte, jak najít v obchodě ze všech těch barevných granulí kvalitní kousky vhodné pro vašeho pejska? Nebo je lepší vzít zástěru a uvařit mu?

Jak vyčmuchá kvalitní granule

Pokud chcete svému pejskovi zajistit vyváženou stravu, asi nejjednodušší je sáhnout po granulích. Při výběru však nemusí platit vždy rovnice drahé rovná se kvalitní. Posviťte si proto na obal – na kvalitních granulích byste měli najít procentuální zastoupení složek, které tvoří krmivo.

Především by měly obsahovat vysoký podíl živůčišného proteinu, jehož zdrojem je maso. Další otázkou je kvalita použitěch surovin – nejlevnější granule asi tento požadavek nebudou zcela vyhovovat. Pokud jsou různobarevné, pravděpodobně byly chemicky dobarvovány.

Kromě toho se ještě podívejte na způsob zpracování, protože tepelnou úpravou se ztrácejí živiny. Pokud najdete na obalu označení „Gentle Manufacturing“, znamená to, že krmivo bylo vyrobeno šetrnou výrobní technologií. Kvalitu granulí můžete vyzkoušet i tak, že je namočíte – čím méně nabobtnají, tím by měly být lepší pro trávení psa.

Jaké živiny potřebuje štěně a jaké senior?

Krmiva se dělí nejen podle velikosti plemene, ale i podle věku. „Suroviny, ze kterých se vyrábějí granule pro štěňata i seniory jsou v podstatě stejné, ale nároky na množství živin jsou zásadně rozdílné.

Zatímco štěňátko roste, potřebuje na svůj vývin vyšší obsah bílkovin, které jsou potřebné pro růst organismu a také více energie, jejímž zdrojem jsou cukry a tuky. Poměr minerálních látek, zejména vápníku a fosforu musí být v tomto období vyvážený, zvláště při velkých plemen.

Nároky seniora na přívod energie a bílkovin jsou podstatně nižší , a proto i krmivo by mělo být méně kalorické, „vysvětluje Miroslava Palková z veterinární ambulance v Stupavě.

Konzervy a jiné dobroty

Postačí psovi granulovaná strava nebo bychom ji měli doplňovat o konzervy, kapsičky nebo paštiky? Veterinářka tvrdí, že pokud psovi kupujeme kvalitní granule, není to nutné. Neměli bychom však zapomínat, že náš čtyřnohý přítel by měl mít při misce s granulemi vždy dostatek pitné vody.

„Jednou za čas můžeme psovi obohatit stravu o konzervy, případně vařenou stravu a zpestřit mu takto jídelníček. Z vařené stravy můžeme podávat vařené maso, vývar, rýži, těstoviny, zeleninu a podobně,“ radí Miroslava Palková.

Jak vařit pro psa

„Pokud se majitelé rozhodnou, že budou svému psovi vařit, strava by měla být pestrá a měla by obsahovat vyvážený obsah bílkovin, sacharidů, tuků, vlákniny a optimální poměr minerálních látek a vitamínů, „upozorňuje veterinářka Palková.

Když tedy chcete vzít jídelníček vašeho psa do vlastních rukou, měli byste se vyzbrojit dostatkem času a trpělivostí, protože není zrovna nejjednodušší počítat příjem živin a nastavit správné krmnou dávku.

Menu vyskládejte z různých druhů masa, přičemž nezapomeňte ani na vnitřnosti. Protože vařené kosti bychom psovi neměli podávat, je třeba doplnit mu do stravy kalcium. Vhodné je dopřát mu například i tvaroh nebo žloutek. Zbytek stravy mohou tvořit těstoviny, rýže a vařená zelenina.

zvierata04.jpg

Slyšeli jste o BARF?

Tuto zkratku můžeme vysvětlit více způsoby, jedním z nich je Born Again Raw feeder, tedy znovuzrozený pro syrovou stravu. Jde o speciální způsob krmení, jehož základem je syrové maso, kosti a zelenina.

Jeho příznivci se domnívají, že přirozená strava je pro psa vhodnější než komerční krmiva. Názory veterinářů i chovatelů se však na tento druh krmení rozcházejí.

Pes vegetarián?

Nyní lze nechápavě zavrtěl hlavou, vždyt pes je masožravec! Ano, ale v obchodech dnes najdeme i speciální vegetariánské či dokonce veganské krmiva. Psi se prý vyvíjejí stejně dobře, pokud jsou denně krmení bezmasých žrádlem pro psy.

Tento efekt však může fungovat jen krátkodobě, z dlouhodobého hlediska to může být problém. Zpozornět byste měli zejména tehdy, pokud váš chlupáč najednou ztratí energii, objeví se mu lupy, matná srst nebo průjmy.

Vegetariánské krmivo je kromě zeleniny složené z obilovin jako sója, pšenice a kukuřice, které mohou psům způsobovat alergickou reakci.

Zdroj: www.hafici.cz [1]

ico

Černá listina potravin

veterinářka Palková upozorňuje, že neplatí pravidlo, co jíme my, to mohou jíst i naši psí miláčci. Zde je seznam jídel, které bychom jim neměli podávat:

Čokoláda – kromě kofeinu obsahuje i alkaloid theobromin, který psi nedokážou vyloučit jako lidé. Podle portálu hafici.cz může psa smrtelně ohrozit dávka mléčné čokolády v množství 50 až 60 gramů na kilogram jeho hmotnosti, přičemž při čokoládě na vaření, která obsahuje vyšší množství kakaa, je nebezpečné i menší množství.

Slané, kořenité, uzené, smažené a mastné jídla – zbytky z oběda nepatří do psí misky, protože mohou způsobovat zažívací problémy.

Kosti – mezi mnoha majiteli psů dodnes přetrvává mylný názor, že bychom jimi měli krmit svého psa. „Pravda je však taková, že krmení kostmi může vést k závažným zdravotním problémům projevujícím se nechutenstvím, zvracením, zácpou a bolestmi břicha,“ upozorňuje Miroslava Palková. Kromě toho kuřecí kosti se mohou rozštěpit a poškodit žaludek nebo střeva psa.

Sladkosti – nejvíce psům škodí látka xylitol, která jim zvyšuje hladinu inzulínu, což může způsobit pokles hladiny cukru v krvi a ohrozit psovi život.

Česnek a cibule – ve větším množství jsou pro psy toxické.

Kočičí krmivo – obsahuje více proteinů, což může také vést k zažívacím problémům.

ico

Abyste nemuseli jít do ordinace …

Nevhodná strava může způsobit psům dietetické poruchy, které nejčastěji provázejí průjmy a zvracení. Co je jejich nejčastější příčinou? Odpovídá veterinářka Miroslava Palková:

  • Náhlá změna krmiva – změna by měla probíhat postupně, aby si trávicí trakt zvykl na nové složení , tedy ke starým granulích byste měli postupně přimíchávat nové, přičemž postupný přechod by měl trvat alespoň týden.

  • Krmení mlékem také může vést k průjmům, protože psi nejsou schopny efektivně trávit mléčný cukr.

  • Zdravotně nevyhovující krmivo – majitelé si myslí, že co nesnědí oni, sní pes. Myslete na to, že pes není odpadkový koš, a proto ho nekrmte zbytky jídel.

  • Krmení kostmi – psovi může způsobit zácpu a bolesti břicha.

  • Podávání mastných, těžkých jídel může vést k onemocnění slinivky.

  • Překrmování – vede k obezitě, z čehož vyplývají zdravotní problémy jako zátěž na klouby, srdce a podobně.

References

  1. ^ www.hafici. cz (www.hafici.cz)