10 bežných potravín, které jsou toxické pro papagája – Pravda.sk
Existuje mnoho látok, které vyvolávajú alergické reakcie, respiračné problémy nebo tráviace problémy, případně zasahujú centrálny nervový systém, kde způsobujú záchvaty a smrt. Tyto látky se nachádzajú v potravinách bežnej spotřeby, které nájdeme zastúpené v každé domácnosti. Tu je 10 najnebezpečnejších:
Čokoláda
Bežná sladká pochúťka, které dokáže odolat iba málokto. V tele papagája se však mení na smrtiacu zbraň, která způsobuje tráviace problémy a následné zvracanie a hnačky. Postupne je zasiahnutý i centrálny nervový systém a papagáj dostáva ťažké záchvaty po kterých nasleduje obyčejně smrt. Nikdy nedopustite, aby se papagáj dostal nedopatrením ani ke kúsku čokolády.
Jablkové jadierka
Jak iste umíme, tak jablkové jadierka obsahujú stopové množstvá kyanidu a preto by jsme jejich papagájovi nemali podávat. Samozrejme dužina je v poriadku, ale jadrierkam se podobne jak tím marhuľovým určite vyhýbame. A to platí i o šupke, která může být striekaná a chemicky ošetrená.
Soľ
Každý živý organizmus na planéte potřebuje ve svojej potrave prijímat sol. Tá vplýva na správne fungovanie životných funkcií. Avšak pozor na jeho množstvo, pretože když to preženiete, tak dochádza k následujícím problémom. Jak prvé a dostavuje nadmerný smäd a potom nasleduje dehydratácia organizmu za ktorou prichádza už iba zlyhávanie obličiek a smrt. Sol teda v žiadnom nebo minimálnom množstve.
Alkohol
V případě, že v rodine konzumujete alkohol, tak určite dbajte na to, aby se k nemu nedostal papagáj. Alkohol v tele papagája totiž doslova rozhádže celý vnútorný systém jeho fungovania, co má pro papagája silne devastačné účinky. Dokonca bylo dokázané, že alkohol vplýva i na psychickú pohodu papagája a je schopný způsobit depresie.
Huby
Všechny druhy húb, které se pripravujú na konzumáciu by se nemali dostat do zobáka papagája. Huba je totiž velmi zložitá potravina, které strávenie vyžaduje velmi vele času. Rychlé trávenie papagája týmto dokáže velmi spomalit, co se odrazí na celkověm správaní papagája, který ostáva letargický a malátny. Navíc je dokázané, že si papagáj týmto způsobem dokáže poškodit pečeň.
Avokádo
O této potravine se dodnes vedú spory o jej toxicite pro papagája. Mnohí hovoria, že jak avokádo, tak i výrobky z neho (quacamole a pod.) jsou pro papagája toxické. Iní naopak tvrdia, že toxická je iba šupka tohto plodu. Najbezpečnejšie je však tuto potravinu z jedálneho lístka papagája úplne vylúčit. Způsobuje krvácanie v oblasti hrudného koša a srdcovú úzkost.
Káva, čaj a všetko co obsahuje kofeín
V žiadnom případě by se papagáj nemal dostat k potravine, která obsahuje kofeín v akejkoľvek forme, koncentrácií a skupenstve. Káva, čaj, energetické nápoje a podobné potraviny by mali být určite mimo dosahu jeho zobáka. Vliv kofeínu je hlavne na srdcovú činnost, kde nastáva arytmia, zástava srdca a hyperaktivita. A dokonca i smrt.
Zelené paradajky a listy
Když chceme dopriat papagájovy napríklad cherry paradajky v strapci, tak vedzte, že listy paradajky jsou pro papagája toxické. Rovnako tak i všechny zelené časti paradajky, která ještě není dozretá. Při skrmovaní tohto ovocia je teda opatrnost na místě.
Cibule a cesnak
Obe tyto potraviny jsou v malom množstve bezpečné a dokonca cesnak se používa jak účinný liek proti vnútorným parazitom. Při väčšom množstve se však dostavuje hnačka a zhoršenie krvného obrazu. Nastáva totiž anémia a problémy s dýchaním.
Sušená fazule a sója
V sušenej fazuli se mimo iného nachádza i látka zvaná hemaglutinín, která pôsobí na papagája jak jed. Varením se však zničí, preto když chceme podat papagájovi napríklad fazuľu, tak by rozhodne měla být kvalitne varená.
V roku 1991 se v chove papagájov na Novom Zélande objavila jedna abnormalita za druhou a nikto si jejich nevedel vysvetlit. Abnormality v raste, zdeformované vajíčka a mláďatá, zvýšený výskyt rakoviny a chorobnosti chrbtice. Netrvalo dlho a chovatelia prišli na to, že za všetkým stojí jedna jediná nová zložka v krmive, kterým výrobca deklaroval kvalitnejšie krmivo. Za všetkým stála sója. Táto zložka by se nemala objavit v žádnéj potravine, kterou papagáj konzumuje. Vyvoláva i predčasnú pohlavnú dospelost a patologickú agresivitu.
Toto bylo 10 najbežnejších potravín, ke kterým by se papagáj nemal nikdy dostat. Dodržiavanie těchto pravidiel není žiadna veda a za krátku dobu se z toho stane rutina. Pozor však na nehody a vždy myslite na to, že nôž kterým krájate avokádo se musí vždy dôkladne umyt predným jak s ním odkrojíme papagájovi plátok mrkvy.